Other Works
Similiar Projects

İstasyon Merzifon

Merzifon'da harap durumda bir değirmen yapısının içine inşa edilen 890 x 235 + 265 x 135 cm ölçülü ahşap strüktür, MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden 16 kişinin ürünü.

14 adet 1. sınıf öğrencisi ve 2 adet yürütücü, 28 Haziran-20 Temmuz arasında Anadolu bozkırının kuzey eşiğinde gözlemlediler, konuştular, tasarladılar ve yaptılar. Yakın zamanda açılacak doğa yürüyüş parkurunun ilk istasyonu olacak yapının içinde çevredeki doğal hayatı tanıtan panolar sergilenecek, yürüyüşçüler için bir oryantasyon ve dinlenme istasyonu olacak. Yapı 5/10 kesitli ahşap profil ve alt bileşenlerinden oluşan rasyonel bir kurgu arz etmekte ve sergileme yüzeyi olarak 80x210cm kontrplak levhalar kullanmakta. İçine yerleştiği harap değirmen duvarları ile dokunmadan, boşluk bırakarak iletişim kuran strüktür düzeltilmiş doğal zemine yerleştirilen yapay taş temeller üzerine oturtularak zeminden kopuk bir şekilde inşa edildi. Yüzey artikülasyon seviyesi hem zeminde hem de cephelerde kademeli olarak değişen istasyon yaklaşıldıkça fark edilen mimari detaylara sahip. Izgara kabuğundan zarifçe sızarak dans eden Anadolu güneşi Hititlerin gök tanrısı Teşup’a selam yollar gibi.

* Merzifon Belediyesi inşaat alanını, malzemesini, konaklamayı ve birçok diğer imkanı sağladı. ÇEKÜL Vakfı, MEF Üniversitesi ile Merzifon Belediyesi’ni buluşturdu, projeyi duyurdu.

Details
Project Location: Amasya, Merzifon
Project Type: Station / Stop
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
Employer: Merzifon Belediyesi
Ana Yüklenici: Merzifon Belediyesi
Projcet Manager: Kürşad Özdemir, Ozan Avcı
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2017
Total Construction Area: 25 m2

Pin It
Architects

Kürşad Özdemir

Ozan Avcı

Oğuzhan Yıldırım

Tutku Ak

Arif Şahin

Furkan Enes Apaydın

Berra Nur Bay

Zülfüye Yıldız

Ece Savaş

Nevres Arın Aydoğdu

Oylum Akgul

Berfin Cantekin

Ahmet Faruk Akdeniz

Resul Emre Kaba

Burak Özcan

Gizem Gerçek