Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Dolambaç Oyun Alanı

Aydın Kasaplar Köyü ilkokulu öğrencileri için tasarlanan oyun alanı uygulamalı mimarlık atölyesi çerçevesinde okulun bahçesinde 2 hafta içinde uygulandı.

Dolambaç oyun alanı, MEF Üniversitesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Tasarla ve Yap! Stüdyosu kapsamında Yapı Biyolojisi & Ekolojisi Enstitüsü ile iş birliği ile gerçekleştirildi. Tasarla ve Yap! Stüdyosu, tasarıma ulaşamayan kişi ve gruplara mimarlık hizmetinin götürülmesini ve tasarım aracılığı ile bu kişilerin yaşamlarının niteliğini artırıcı bir etki yapılması düşüncesini entegre etmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, mimarlıkta tasarım ve üretim süreçlerinin ayrılmazlığını da henüz birinci sınıf sonunda yapılan tasarım ve üretim birlikteliği ile aşılamayı hedeflemektedir.

Aydın Kasaplar köyünde bir proje yapılması düşüncesi, Tasarla ve Yap! Stüdyosuna, küçük ölçekteki yerleşim alanlarında, yerel ve sürdürülebilir mimari müdahalelerle gereksinmelere yanıt vermeyi amaçlayan Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü tarafından getirildi. İstanbul’daki stüdyo süreci 10 gün içinde tamamlandı. Aydın Germencik’teki marangozluk atölyesinde öğrenciler marangozların ve eğitmenlerin gözetiminde çalışarak proje detaylarını deneyerek geliştirebildiler. Marangozhanede imal edilen parçalar; Kasaplar Köyünde bir araya getirilerek oyun alanı oluşturulmuş oldu.

Gerçekleştirilen iş birliği ve yoğun bir çalışma sonucu, Kasaplar Köyü okul bahçesinin bir parçası haline gelecek, başlangıcını ve döngülerini çocuklarını belirleyeceği bir oyun parkuru inşa edildi ve çocukların kullanımına açıldı. 

  • Stüdyo yürütücüsü: Derya Uzal
  • Proje Yönetimi yardımcısı: Nilgül Özgür
  • Uygulama süreci yönetimi: And Akman (YBE), Derya Uzal (MEF), Merve Gül Özokçu (Herkes için Mimarlık)
Harita
Künye
Proje Yeri: Koçarlı, Aydın
Proje Tipi: Park
Mimari Proje Ekibi: Ali Güzel, Aras Kalkan, Ayşegül Şeker, Betül Çevik, İlayda Kaya, Eda Şimşek, Halit Özten, İlayda Kalender, Melike Kavalalı, Mert Korkmaz, Nazlıcan Apaydın, Nimet Değertaş, Selin Bilgin
İşveren: TABİT, TABİDER
Ana Yüklenici: Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü (YBE), MEF Üniversitesi, Tasarla ve Yap! Stüdyosu
Proje Yöneticisi: And Akman, Merve Titiz, Derya Uzal
Fotoğraf: Nilgül Özgür, Derya Uzal
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 2,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 70 m2

Pin It