Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sakarya Akyazı Kültür Merkezi

kpm Kerem Piker Mimarlık'ın tasarladığı Sakarya Akyazı Kültür Merkezi ve Park Düzenlemesi Projesi, 2016 yılında düzenlenen XV. Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde Proje Dalı Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

KPM, projeyi anlatıyor:

Sakarya Akyazı Kültür Merkezi, bulunduğu yere yabancılaşmayan, yer ile  ilişkisini anonimleşmiş yapım teknikleri ile neredeyse kanıksanmış insan yapımı peyzaj öğeleri üzerinden kurmayı amaçlayan,  kendi kültür anlayışını dikte ettirmek yerine bulunduğu mecrayı kavramayı önceleyen bir denemedir. 

Yapı modüler bir ahşap strüktür vasıtasıyla taşınan çatı örtüsünün altında farklı kamusal programları barındırır. Bu programlar, atölyeler, sergi ve kermes alanları, restoran ve kafeterya, tiyatro, fuaye ve destek alanları ile ofisleri içerir. Yapıyı uzun kenarı boyunca her iki yanından keteden üstü kapalı arkad, Karacasu üzerinden geçen köprü ile iki konut alanını bağlayan bir yaya doğrultusunun tamamlayıcısı olmayı hedefler.

Açık alanların tasarımını tarifleyen en önemli öğe, bölgede kesim için yetiştirilen kavak ağacının bu kez park alanında rekreasyon maksadıyla sık ve düzenli bir ritim ile kullanılmasıyla göze çarpar. Parkı köşegen olarak ikiye ayıran kültür merkezi yapısı, Karacasu tarafında dere boyu gezinti alanlarına yönelik düzenlemenin bir parçası olarak yapıya dönük bir açık amfi kullanımına yer açar. Konut alanları tarafında ise bu kez ağaçların boşalttığı alanlarda çocuk parkı, açık otopark gibi mekanlar yer alır. Bisiklet yolu ve yürüyüş rotaları parkı çevreleyen dolaşım ağının önemli bir parçasıdır.

Künye
Proje Yeri: Adapazarı (Sakarya), Akyazı
Proje Tipi: Kültür Merkezi, Park
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Sakarya Akyazı Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 2,000 m²

Pin It
Mimar

Kerem Piker

Burçak Sönmez

Yağız Söylev