Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kalecik Kültür Merkezi

Proje, Kalecik şehir merkezinin güney çeperinde oluşturulan yeni rekreasyon alanında yer almakta ve alandaki sosyal kullanımları tamamlamaktadır.

Özellikle şehir dışından yoğun ziyaretçi talebi çeken bölgede önerilen bu merkez, biri çok amaçlı salon, diğeri de konferans salonu olan 2 büyük toplanma hacminin yanı sıra gençlik merkezi ve sergi salonları gibi kent hayatına günlük bazda katkıda bulunacak programlar içermektedir.

Projenin kuzeydoğu yönünde başlayan rekreasyon alanından gelen yaya trafiği, yapı boyunca işlevleri kurgulayan sürekli bir dolaşım döngüsü ile sürdürülür. Yapı kullanıcıları, yapının önünde oluşturulan çağdaş bir revak yorumu ile yapı içerisine alınır ve içerideki “iç sokak” kurgusuna dahil olurlar.

Giriş kotunda büyük hacimli işlevlere ulaştıran iç sokak bir amfitiyatro aracılığıyla alt kata iner ve kullanıcıları gençlik merkezi işlevlerine ulaştırır. Yapının rekreasyon alanına açılan cephesinde sonlanan iç sokak, yapının dış çeperinden yeniden giriş kotuna bağlanarak yapının temel işlevsel kurgusunu tamamlar.

Yapı tasarımında başta bölgede üretilen doğal taş olmak üzere yerel malzemelerin kullanımına ağırlık verilmiştir. Enerji korunumu ve geri-dönüşüm alanlarında yapının sürdürülebilirliğine özellikle dikkat edilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Kalecik, Ankara
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Kalecik Belediyesi
Danışman: Özün Proje, Beşeli Mühendislik, MPY Mühendislik
Statik Projesi: Özün Proje
Mekanik Projesi: Beşeli Mühendislik
Elektrik Projesi: MPY Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 6,025 m²
Toplam İnşaat Alanı: 6,545 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Onur Özkoç

Heves Beşeli

İrem Senem Büyükkoçak

Öykü Varlı

Elif Köse