Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Otopratik

Ankara'da yer alan Brisa'nın 360° servis sunan araç bakım merkezini I-AM tasarladı.

Ekip projesini şöyle anlatıyor:

"Brisa, binek ve hafif ticari araçların kullanım ömürleri boyunca ihtiyaç duyabilecekleri ürünlerin sunulduğu ve temel bakım hizmetlerinin verildiği Otopratik mağaza zincirini hayata geçirdi. I-AM, Otopratik için müşteri deneyimini öne çıkaran bir mimari tasarım ortaya koyarken, bunu destekleyecek şekilde marka dilini de geliştirdi. Araştırma aşamasıyla çalışmalarına başlayan I-AM, sektörün uzun vadedeki değişim potansiyelini ve müşterilerin temel ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir tasarım kurgusu yarattı. Bir aracın ihtiyacı olan tüm farklı hizmetleri tek çatı altında toplayarak müşterilerine daha geniş yelpazede ürün ve hizmet sunmak isteyen Otopratik için, müşteri ve ihtiyaçlarını merkeze alan bir deneyim tasarlandı. Güçlü ve pratik bir servis alanı ve perakende odaklı bir kurguyla müşterilerin kolayca anlayabilecekleri ve kendi lastiklerini seçebilecekleri bir sistem uygulamaya geçirildi. Servis alanı fonksiyonalite ağırlıklı tasarlandı; bilgilendirici panolar, araba servis numaraları, zemin işaretlendirmeleri gibi grafik uygulamalarla müşterilerin bekleme esnasında rahatça arabalarını gözlemleyebilecekleri ve süreci takip edebilmelerine izin veren olanaklar sağlandı.

I-AM Kurucu Direktörlerinden Ertuğrul Yurdakul projeyle ilgili şunları söyledi: "Müşterinin olduğu her yerde, sektörden bağımsız olarak deneyimi merkeze almak önem taşıyor. Zira, ihtiyaçlarını karşılamak üzere gelen müşterinin beklentilerinin üzerine çıkan bir deneyim sunduğunuz zaman sadık müşterileriniz oluyor. Biz bu projede başından beri müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıran ve akıllı-hizmet sunan bir mekan dili sunmayı amaçladık. Lastik servisine alışık olmayanların da tedirgin olmadan ve çekinmeden yararlanabileceği davetkar ve sıcak bir ortam kurguladığımızı düşünüyorum."

Brisa Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat ise şöyle konuştu: "Brisa olarak, günümüzde ürün satmanın yeterli olmadığına inanıyoruz. Bizim için müşteri deneyimini farklılaştırmak ve eşsiz bir hale getirmek çok önemli. OtoPratik de 360° servis sunan araç bakım merkezi olma özelliğiyle bu hedefe hizmet ediyor. Brisa'nın tüm faaliyetlerinin odağında müşterileri yer alır. Bugün bir üretim şirketinden inovasyon şirketine doğru dönüşüm yaşıyoruz. Bu süreçte müşterilerimizin gelecekteki ihtiyaçlarını analiz ediyor, onların beklentilerinden yola çıkarak geleceği tasarlıyoruz. Bu projeyi de müşterilerimizin ihtiyaçlarını odağımıza alarak tasarladık."

Yeni mimari tasarımla beraber marka dili de mekan tasarımı ve markanın değerlerini yansıtacak ve destekleyecek şekilde yeniden ele alındı. Lastiğin formundan esinlenilerek yuvarlak hatlı, davetkar ve sıcak bir tasarım çalışıldı. Piktogramlarla merkezde sunulan servislerin müşterilere kolayca anlaşılabilir bir şekilde aktarılması sağlandı. I-AM tarafından tasarlanan ilk Otopratik mağazası Ankara'da açıldı; yaygınlaştırılmaya devam ediyor."

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Atölye Çalışması
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Brisa
Proje Yöneticisi: Ertuğrul Yurdakul, Emre Kuzlu, Deniz Tuncer
Şantiye Yöneticisi: Kenan Gemici, Bahar Okucu
İnşaat Bitiş Yılı: 2014

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ertuğrul Yurdakul

Deniz Tuncer

Arda Yeniay

Sinem Oymak

Çağlar Masat

Emre Kuzlu