Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Gübretaş Genel Müdürlük Merkez Ofisi

MDArch İstanbul Göztepe'deki Nida Kule yapısının iki katında konumlanan Gübretaş firmasının merkez ofislerinin tasarımını anlatıyor:

Mevcut yapının çekirdeğinden arta kalan alanlarda açık, yarı açık ve kapalı departmanlar kurgulandıktan sonra ofis içi koridorları cepheye kadar uzatıldı. Bu sayede iç sokak olarak düşünülen bu sirkülasyon alanların gün ışığının ulaştırılması mümkün oldu.

Köşe odaların üst düzey yöneticilere ayrıldığı planlarda, ortak kullanıma açık toplantı odaları yaratılarak ofis içindeki çalışanların ve dışarıdan gelen, toplantılarını bu mekanlarda yapmalarına imkan sağlandı.

Şirketin departmanlarına göre planlanmış yerleşim şemasında bölücü duvarlar cam ve ahşap elemanlar kullanılarak imal edildi. Ahşap nervürlü bölücü duvarlar cepheye yaslandı ve bu bölücülerin cephe ile ilişkisi azaltılarak eşik elemanı olarak davranması sağlandı. Aynı zamanda kimi departmanlarda dikey ahşap yüzeyler tavanda da devam ettirilerek malzeme ile mekânsal süreklilik sağlandı.

İç sokaklarda doğal taş malzeme kullanılırken akustik ihtiyaçlardan ötürü bu alanların tavanlarında ahşap malzeme, bölücü duvarların alınlarında ise keçe kaplama tercih edildi.

Aydınlatma planlamasında açık, yarı açık ve kapalı departmanların kendi aralarında fonksiyon ve prestij gibi farklılıkları, aydınlatma elemanı tipolojilerine de yansıtıldı.

Gübretaş Genel Müdürlük ofislerinde 12. katta bulunan Yönetim Kurulu toplantı odası, 31. Kat Genel Müdürlük toplantı odası ve giriş alanında ışıklı ve ayna gergi tavan uygulaması yapıldı. Böylelikle kısıtlı olan tava yüksekliğinin daha yüksek algılanması hedeflendi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Gübre Fabrikaları T.A.Ş
Ana Yüklenici: Tarnet
Aydınlatma Projesi: Stüdyo Dekor
Mekanik Projesi: Kare Mühendislik
Elektrik Projesi: Yarlı Mühendislik
Tesisat Projesi: Kare Mühendislik
Fotoğraf: Ömer Kanıpak, Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 2,100 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2,100 m²

Pin It
Mimar

Görkem Volkan
Yardımcı Mimar(lar)
Ece Torunlar
Hande Varol