Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

SBM Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

Nidakule'de bulunan SBM Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezi’nin tasarım ve uygulaması A4 Mimarlık tarafından Nisan ayında tamamlandı.

Ofis projeyi anlatıyor:

Adört Mimarlık tarafından tamamlanan SBM tasarım ve uygulama projesi, firma çalışanlarına konforlu ve ferah bir çalışma ortamı sağlarken, ziyaretçilerine güvenilir ve yenilikçi bir izlenim vermeyi hedeflemektedir. 1800m2 lik bir alan kaplayan proje, Göztepe Nidakule’nin iki katına yayılmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, sigortacılık sektöründe her alanda güvenilirliği artırmayı amaçlayan yenilikçi, yarı özel yarı kamusal bir gözetim-denetim kuruluşudur. Firma,kurumsal stratejilerini ve ilerici tavırlarını yansıtacak,mütevazi ve ferah bir çalışma mekanı talep etmiştir. Mevcut yapının düzgün geometrik formunu tekrarlayacak şekilde tasarlanan rasyonel ve akılcı mekanlar bu ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmıştır.

Rasyonel mekanların yarattığı durağan etki, dinamik tavan geometrisi ile kırılmaya çalışılmıştır.Mekanları ferahlatmak amacıyla kat yüksekliğinden maksimum derecede faydanılmıştır. Üst örtü tasarımı, akustik performansı sağlayacak şekilde ele alınmıştır; mevcut tavan akustik özellikli boya ile boyanmış, gerekli yerlerde ses tutucu özellikli asma tavan çözümleri uygulanmıştır. 

Karşılama mekanı sade çizgileri ile kurumsal kimliği yansıtan güçlü bir ayna görevi görmektedir. Açık ve yarı açık çalışma mekanları gün ışığından üst düzey faydalanılacak şekilde konumlandırılmıştır. Bu mekanlarda mobilya ve aydınlatma elemanları ile sağlanan aksiyel düzenli kurgu, görsel elemanlar ve canlı renklere sahip mekansal öğeler ile dengelenmektedir. Yine sade bir dil ile kurgulanan toplantı odaları farklı konseptlerde, değişik aktivitelere olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Her iki katta da bulunan ve ortak mekan olarak kullanılacak olan kafeterya alanları, sosyalleşmeye ve esnek çalışmaya imkan veren, çok amaçlı bir mekan olarak düşünülmüştür. 

Tüm mekanlarda ince dokunuşlarla yaratılan ufak farklılıklar, genel mekan atmosferine hakim olan minimalist etkiyi güçlendirmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kadıköy
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: SBM Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi , Sigorta Bilgi Merkezi
Ana Yüklenici: A4 Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 1,800 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Adil Kirkaya

Sanem Atabek

Caner Yaşa