Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Türk YTONG Yönetim Merkezi

A4 Mimarlık tarafından iç mekan tasarımı yapılan YTONG Türkiye yeni yönetim ofisi İstanbul Maltepe'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Ülkemizde 1963 yılından bu yana yer alan ve ismi gazbeton ile özdeşleşen yapı sektörünün güçlü markalarından Ytong’un yeni yönetim ofisi, Maltepe’de yer almaktadır. Proje, 4.100 m2 inşaat alanına sahiptir.

Tasarımın çıkış noktası, Ytong ürünlerinin kendisi ve kurumsal renkleri oldu. Özellikle bölme duvarlarda kullanılan gaz betonun fonksiyonel, uzun ömürlü ve işlevsel formunun karşılığı olarak modern ve düz hatlı mekanlar kurguladık. Ytong firmasının bizlerden istediği “Çok amaçlı, esnek, enerji duyarlılığı olan modern bir ofis” beklentisinden yola çıkarak geliştirdiğimiz projede, Ytong’un kurumsal renkleri kullandık. Ytong’un güçlü sarı ikonik formunu, projenin giriş katına ve ortak mekanlara yansıtmaya çalıştık.

İhtiyaç analizi ile oluşan fonksiyon şemaları ve çalışanların gün ışığından üst düzeyde yararlanması üzerine geliştirilen açık planlı ofis kurgusu, tasarımımızın başlangıç noktasını oluşturdu. Yeşil alanların ofisin iç mekanlarına taşınması ile, ferah, yenilenebilir, dinamik bir çalışma ortamı yaratmayı hedefledik. Proje içerisinde 2.ve 3. Bodrum katları otopark ve depo alanları olarak değerlendirdik. 1. bodrum kat ise; yemekhane ve endüstriyel mutfak olarak fonksiyon buldu ve çalışanların bir araya geleceği, yemek saatleri haricinde tüm gün kullanabilecekleri bir mekan haline geldi.

Zemin kattaki giriş ve resepsiyon holünde Ytong’un açık, şeffaf, sade anahtar kelimeleri ile beraber şeffaf görüşme alanları, çok fonksiyonlu lounge alanı, malzemelerin sergilenebileceği showroom bölümü ile beraber sunum ve duyuruların yapılabileceği videowall alanı oluşturduk. Ytong’un bir önceki ofisinde yer alan Mimar Ömer Selçuk Baz’ın tasarlamış olduğu ‘Kesikler’ isimli eseri de showroom alanında sergilenmek üzere planlamaya dahil ettik. 1.,2.,3. ve 4. katları açık ofis olarak düzenledik, 5. Katı ise yönetim katı olarak kurguladık.

Açık ofislerin yer aldığı katlarda camlı bölmeler ile şeffaf alanlar yaratılarak maksimum seviyede güneş ışığından fayda sağlanmış olduk. Aynı zamanda aydınlatma armatürlerinde bulunan varlık ve gün ışığı sensörleri sayesinde akıllı mekanlar yaratmamız mümkün oldu. 3.katta yer alan teras alanı açık ofisler içerisinde ayrı bir sosyal alan olarak kurgulanabildi. Adalar manzarası sunan konumu sayesinde oldukça ferah ve rahatlatıcı bir teras alanı yerleşimi tasarlanmış oldu. Projede kullanılan tüm mobilyalarda, ergonomi ve fonksiyonellik faktörleri ön planda tutulmuştur. Tüm hareketli mobilyalar Nurus firmasından temin edilmiştir. Tasarım aşamasında malzeme seçimlerimizi mümkün olduğunca lokal ve doğal malzemelerden yana gerçekleştirmeye özen gösterdik. A4 Mimarlık olarak önemsediğimiz sürdürülebilirlik yaklaşımımızı bu projemizde de ön planda tutabildik.

LEED Gold sertifikası adaylık süreci devam etmekte olan projemizde, kullanılan malzemelerin yakın çevredeki yerlerden tedarik edilmesi, (karbon salınımını azaltmaya yönelik önlemler alınması) gün ışığının verimli olarak kullanılması, ısı kayıplarını engellenmek üzere yapılan yalıtım uygulamaları, atıkların geri dönüşüm için ayrıştırılması, geri dönüştürülmüş içerikli ürün kullanımı, düşük su tüketimi sarf eden cihaz seçimleri önem verdiğimiz konuların arasında oldu.

Tasarım ve uygulamanın bir arada, seksen gün gibi kısa bir sürede yapıldığı bu projede, süreç boyunca işveren-proje yönetimi-mimar-müteahhit iletişiminin sıkı ve düzenli tutulması sayesinde beklentiler en iyi düzeyde tasarıma ve uygulamaya aktarılabilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Maltepe, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mekanik Projesi: İKG Mekanik
Elektrik Projesi: Asos Elektrik Mühendislik
Fotoğraf: Polat Gülkaş
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 4,100 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Adil Kırkaya

Argun Alıcı

Erdem Argun

Özlem Ünal Atay

Nihat Çakır

Özen Özgün Özer

Döndü Kara

Fatih Ayyıldız