Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Arvato Bertelsman İstanbul Ofisi

Şişli Plaza'da bulunan Arvato Bertelsman İstanbul Ofisi A4 Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Arvato Bertelsman İstanbul ofisi, Şişli Plaza’da yer alan toplam 3200 metrekare kullanım alanına sahip, ilk iki katı çağrı merkezi üst katı yönetim bölümü olarak tasarlanmış bir ofis projesidir. Çağrı merkezi katlarında resepsiyon, açık ofis, toplantı ve eğitim odaları ve kafeteryalar, yönetim katında ise genç ve şeffaf yönetim anlayışını tamamlayan açık ofis ve açık ofisle bağlantılı genel müdür odası ile biri yönetim kurulu olmak üzere dokuz adet toplantı odası ve kafeterya alanlarından oluşmaktadır. 

Arvato, dijital teknolojiler konusunda dünyada 40 ülkede hizmet veren uluslararası teknoloji hizmetleri sağlayıcısıdır. Türkiye’de 11 yıldır faaliyet gösteren şirket, çağrı merkezi operasyonlarının yanı sıra bilgi işlem hizmetleri ve telekomünikasyon sektörlerine özel satış sonrası teknik destek hizmetleri de vermektedir.

Tasarım konsepti oluşturulurken genç çalışanlar için dinamik ve ferah bir çalışma ortamı sağlamak, ziyaretçilerde ise yaratıcı ve girişimci bir izlenim uyandırmak hedeflenmiştir. Bu ihtiyaca cevap verebilmek adına mevcut binanın eğrisel cephesi ve ofis alanının irrasyonel formundan faydalanılmış, birbiri içine geçen akışkan bir plan şeması oluşturulmaya çalışılmıştır. Her katta cephe boyunca açık ofis alanları kurgulanmış ve yerleşim planı oluşturulurken cepheden gelen gün ışığından maksimum fayda sağlayabilmek için görece geri planda yer alan toplantı odaları, şeffaf bölücüler kullanılarak oluşturulmuştur.

Açık ofis bölümlerinde dinamik etkiyi güçlendirmek ve kat yüksekliğinden maksimum derecede faydalanabilmek amacıyla açık tavan tercih edilmiştir. Üst örtü tasarımı, akustik performansı sağlayacak şekilde ele alınmıştır; mevcut tavan ve elektro mekanik tesisat akustik özellikli boya ile boyanmış, gerekli yerlerde ses tutucu özellikli asma tavan çözümleri uygulanmıştır.

Resepsiyon alanında güçlü güvenilir ve çarpıcı bir ilk izlenim yaratmak üzere, kurumsal renklerle birlikte açık tonlar ve kullanıcıyı iç mekana yönlendiren eğrisel formlar kullanılmıştır. Açık ve yarı açık çalışma mekanları gün ışığından üst düzey faydalanılacak şekilde konumlandırılmıştır. Bu mekanlarda mobilya ve aydınlatma elemanları ile sağlanan aksiyel düzenli kurgu, görsel elemanlar ve canlı renklere sahip toplantı odaları ile dengelenmektedir.  Ortak mekan olarak kafeterya, sosyalleşmeye ve dinlenmeye imkan veren, çok amaçlı bir mekan olarak düşünülmüştür.  

Harita
Künye
Proje Yeri: Şişli, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mimari Proje Ekibi: Sanem Yılmaz Atabek, Nihat Çakır, Kaan Aşer
İşveren: Arvato Bertelsman
Ana Yüklenici: A4 Mimarlık
Proje Yöneticisi: Sanem Yılmaz Atabek
Grafik Tasarım: A4 Mimarlık
Mekanik Projesi: Gresis Mühendislik
Elektrik Projesi: Tan Mühendislik
Tesisat Projesi: Gresis Mühendislik
Fotoğraf: Polat Gülkaş
Şantiye Yöneticisi: İsmail Özata, Kaan Aşer
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 3,200 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Sanem Yılmaz Atabek

Adil Kırkaya