Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mey-Diageo Ofis Projesi

Jeyan Ülkü Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Dünya alkollü içki piyasasında lider Diageo ve Türkiye’nin lider markası Mey’in Mey-Diageo olarak faaliyet gösterirken, iki firmanın kurumsal kimlikleri birbirine entegre edilmeli fakat  Diageo bir üst kimlik marka olarak, Mey İçki’nin hali hazırda var olan kuvvetli kimliği ile uyumlu ve aynı zamanda baskın karakterde olmalıydı. Firma mekanların verimli kullanılmasına gerek duyuyordu. Önceki ofislerinde uzun süre kalmış olmanın verdiği mevcut mekanın sorunlarına aşinalık, müşterinin yeni mekandan ne istemediğine dair de pek çok ipucu barındırıyordu.

İlk etapta açık ofis alanları ile müdür odalarının birbirleriyle şeffaf ve karşılıklı iletişim kurabileceği, hem temasın kopmadığı hem de çalışanların bu teması uyumlu bir işbirliği olarak algılayacakları bir ortama ihtiyaç vardı. Açık ofis alanlarında çalışanlar için kendilerini farklı bir mekanın parçası gibi hissedebilecekleri, bol gün ışığı alan manzaralı bina iç çeperi ayrıldı. Bu alanda Mey’in safir mavisi ve Diageo’nun koyu fuşya renkleri sırasıyla tavanda ve açık ofis alanlarının duvarlarında kullanılırken, bir koridor ile görsel bağlarının sürekli olduğu çekirdek çevresine bağlı kalacaklardı. Açık ofis alanları çekirdek çevresindeki ışıklı ahşap detaylı müdür odalarından renk kodlarıyla ayrılacak ancak paylaştıkları kesintisiz ve keskin ana koridor ile de bağlanabilecekti. 

Tüm katlarda giriş alanlarında oluşturulan heykelsi vitrin duvarlar ziyaretçiyi karşılayan ve ziyaretçinin beklemek ve vakit geçirmek için kullanabileceği alanlar olarak tasarlandı. Farklı departmanların ihtiyaçları doğrultusunda kimi duvarlarda, toplantı odalarında ve direktör odalarında fikir paylaşımı için kullanılacak markör ile yazılabilen duvar malzemeleri kullanıldı.

Açık ofis alanlarında; zeminde kurumsal renklerin koyu grinin içinde yamalar halinde kuralsız bir şekilde yayılması ile; belirsiz –yüzen- bir dolaşımı mümkün kılmak hedeflendi.  Böylece alanlar arası geçişkenliği sağlayan, neşeli ve işbirlikçi bir ortam sağlanması düşünülürken; yönetici alanlarında mahremiyet önem kazanıyor, direktör odaları ise bina dış çeperinin köşelerine yerleşirken yalnızca kendi departmanları ile ilişki kurabilecekleri şekilde konumlanıyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Şişli, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Mey İçki - Diageo
Ana Yüklenici: Sistema
Mekanik Projesi: Total Teknik Mühendislik
Elektrik Projesi: Planet Mühendislik
Fotoğraf: Ali Bekman Photography
Proje Bitiş Yılı: 2016, 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 4,600 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Jeyan Ülkü

Melis Kurultay

Pınar Tola