Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı Ofisi

ERA Şehircilik Mimarlık tarafından tasarlanan hukuk bürosu, İstanbul Nişantaşı'nda bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı ofisi, girişi Nişantaşı’nda Abdi İpekçi Caddesi’nden olan sekiz katlı bir yapının, arka bahçesindeki ek binasında yer alıyor. Söz konusu ek bina, bir zamanlar faal olarak işleyen ancak sonraları âtıl duruma düşen, otomatik katlı otopark sistemi için üretilmiş betonarme karkas bir strüktürden ibaret. Binanın yeniden işlevlendirilmesi sırasında bu mevcut strüktür, projenin kısıtlayıcısı yerine yola çıkış noktamız oldu. Yapısal öğelerini değiştiremeyeceğimiz bu strüktür, fonksiyonları içine yerleştireceğimiz bir mastar görevi gördü.

Pek çok fit-out projesinde, kullanıcılarının kurumsal kimliklerinin yüzeylere veya mekanlara yansıtıldığı düzenlemelerde bu kimliğe dolaylı veya doğrudan analojilerle ilişkiler kurulmakta. Bu projede işverenimizin böyle bir talebi olmadığı gibi, proje ekibi olarak biz de klişeleşmiş görsel metaforlardan bilhassa kaçındık. Buna mukabil eşitlik, açıklık, yalınlık, dürüstlük ve güç gibi evrensel hukuk prensipleri kavramsal olarak bize yol gösterdi. Mevcut strüktürün kaba ve katı yapısı hukukun gücünü bize anımsatan bir altlık gibi kullanıldı. Bu yapının kaplanarak, ince detaylarla narinleştirilerek ehlileştirilmesi projenin yola çıkış noktasına aykırı olacağından kiriş, kolon ve tavan yüzeylerini kaplamak istemedik. Aydınlatma ve elektrik tesisatı gibi elzem tüm altyapıyı da gizlemeye gerek duymadan dürüst ve yalın bir şekilde kullandık. 

Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı ofisi, yeniden işlevlendirilen bu yapının içinde üç ana kat ve üç asma kattan oluşan altı katlı dikey bir ofis olarak çalışmakta. Kendi içinde farklı kullanım yoğunluklarına sahip olan proje, zemin kotundan başlayarak bir yolculuk hissini yaratacak şekilde tasarlandı. Karşılama alanına bağlanan kütüphane, çalışma ve toplantı alanları ise zemin katın ana fonksiyonlarını oluşturuyor. Mevcut binadaki yapısal en önemli müdahale ise projenin katları arasında ana iletişim bağını kuran dikey sirkülasyon temini oldu. Tüm mekanlarda yalın mobilyalar ve nötr renkler tercih edilerek, çalışanların kolay odaklanabilecekleri ve aynı zamanda da sosyalleşebilecekleri bir ofis atmosferi yaratmayı hedefledik.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Şişli
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı
Uygulama Projesi: Oğuz Bayazıt Mimarlık
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 2,100 m2

Pin It
Mimar

Ali Hızıroğlu

İrfan Ertiş

Joao Cruz Neves

Ali Tiner

Yeşim Çınar