Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İş Bankası 4 İşlem Operasyon Merkezi

Tuzla'da, endüstriyel bölgeyle konut dokusu arasında kalan eski porselen fabrikası arazisi için İş Bankası Operasyon Merkezi yapısını tasarlamak üzere davetli yarışmaya çağrıldık.

Önerdiğimiz proje, arsa içinde konumlanan dere boyunca bir yeşil alan yaratma ve yapıyı yükselterek zeminde çalışanların kullanabileceği bir peyzaj oluşturma fikri üzerine kurulu. Bu çözümle, yapı aynı zamanda yol kotuyla konut alanları arasındaki görsel sürekliliği de kesintiye uğratmamış oldu.

Yapı programı üç ana bölümden meydana geliyor: 50.000 metrekarelik ofis alanı, 15.000 metrekarelik ortak alanlar (girişler, oditoryum ve kafeterya) ve 65.000 metrekarelik servis alanları (otopark ve arşiv). Ana kütleyi bir doğrultuda genleştirerek ortaya çıkardığımız akışkan form, ofis alanlarının ve yapının alt kotlarının günışığından yararlanması için avluların ve meydanların oluşmasına imkan tanıyor. Genleştirme yöntemi cephe tasarımında da temel alınarak cephe modülasyonunu ve güneş kırıcı sistemi oluşturuyor. Önceki endüstriyel yapının çatı ışıklıkları da bu tasarıma esin kaynağı oldu. Hem cepheye hareket kazandırmak hem de yapının teknolojik niteliklerini vurgulamak adına tasarladığımız cephe sistemi, güneşin yapıya geliş açısına göre çalışarak ofisteki aydınlanma ihtiyaçlarını karşılayan entegre bir sisteme sahip.

Yönetim yapısını diğer binalara göre daha yüksek planladığımız için master planda önemsenen vadi dokusuna uyum sağlamak adına arazinin yükseldiği yerde konumlandırdık. Onun yatay uzantısı olarak biçimlenen Ar-Ge yapısının yaya yolu ile vadi arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmesi için alt ve üst kotlardaki kütlelerini birbirinden kopardık. Sosyal tesis ise Ar-Ge ve yönetim yapıları ile aynı aks üzerinde yerleşerek yaya yolunu vurguluyor. Arazinin bu üç yapıdan ayrılarak bambaşka bir noktasına konumlandırdığımız Kuluçka Merkezi ise, taze fikirlere sahip genç girişimcilerin şirketleşme aşamasında kullanabilecekleri küçük ölçekli ofislerin yer aldığı bir yapı. Kütle içinde açtığımız boşluklardaki ortak mekanlar, hem genç girişimcilerin birbiriyle etkileşimini sağlıyor hem de peyzaja açılan dinlenme alanları yaratıyor.

Künye
Proje Yeri: Tuzla, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Sinan Balcı, Ela Ardıçoğlu, Gülizar Kemer, Çiğdem Duman, Tarhan Arikan, Türkiye İş Bankası
Proje Başlangıç Yılı: 2010, 2010
Arsa Alanı: 40,900 m2
Toplam İnşaat Alanı: 130,000 m²

Pin It
Mimar

Ali Hızıroğlu