Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Doğuş Otomotiv Genel Merkezi

Doğuş Otomotiv Genel Merkez binası, Anadolu Yakası’nda, işverenin temsilcisi olduğu otomotiv markalarının satış ve servislerinin bulunduğu yapı grubunun yer aldığı E5 otoyoluna cephe veren arazinin batı köşesinde yer alıyor.

MuuM, projeyi anlatıyor:

İç kısımda mücevher gibi duran bir dikdörtgen prizmasını iki yönden saran ve üst üste oturan iki el gibi duran iki adet L formlu prizmatik biçimden oluşan kütlesel kompozisyona sahip yapının mimari tasarımı saygınlık uyandıran, minimum alan kaybı ve esnek mekân tasarımı sunan, enerji verimliliğini hedefleyen bir tasarım anlayışı ile elde edilmiş.

Binanın cephesine karakterini veren ızgara profiller geniş kesitleri sayesinde harekete bağlı olarak yarattıkları optik illüzyonla, farklı saatlerde ve hava koşullarında cephenin değişken ve dinamik görünmesine katkı sağlıyor. Buna karşılık sürekli net okunan beyaz profiller ise bu değişken ve saydam cephenin fonu işlevini üstleniyor. Böylece derinlik hissini güçlendirerek gece ve gündüz binanın farklı okunmasını sağlıyor.

Bina; zarif, düşey etkili, net ve yalın kütlesel kompozisyonu; güçlü, saydam, zamana ve harekete göre değişen dinamik etkiye sahip cephesiyle kentsel bağlamdan yoksun çevresi için de bir referans oluşturuyor. Bina cephesiyle kentsel ölçekte referans oluştururken önünden geçen yoldan otomobil satış alanı mekânına uzanan davetkâr merdivenleriyle de çevreden geçen insanlar için soluklanabilecekleri kamusal alan yaratarak kentle zemin kotunda da ilişki kuruyor.

Binanın ofisler ile satış alanından oluşan programına mimari tasarımla dâhil edilen dinlenme alanı, restoran, seyir terası ile cephede geri çekilmelerle elde edilen küçük balkonlar resmi ve gayri resmi buluşmalara, toplantılara, dinlenme anlarına hizmet ederek kullanıcıların tasarlanan mekân aracılığıyla sosyal, samimi, dinamik, verimli bir iş ortamının keyfine varmalarını sağlıyor.

Kullanıcı odaklı çevreler yaratmayı mimari yaklaşımının merkezine koyan MUUM, Doğuş Otomotiv Genel Merkezi’nde de işveren ve bina kullanıcıları için sağlıklı, konforlu, keyifli, verimli ve değişen gereksinimlere ayak uyduracak esnek mekân çözümleri geliştirmiş. Yalın, net ve güçlü duruşuyla kentsel ölçekte referans oluşturan bina yüksek bir yapı olarak da MUUM ’un her projesinde gözettiği ekonomikliğin ve verimliliğinin maksimize edildiği bir plan şeması sunuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kartal
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Doğuş Otomotiv
Ana Yüklenici: Çalışkan İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: AARTI
Proje Yöneticisi: Doğuş Otomotiv
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: Elmak
Elektrik Projesi: Aykar Mühendislik
Altyapı Projesi: Proses
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 1,500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 25,000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Aksu

Umut İyigün