Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Leaseplan Türkiye II

Kâğıthane OfisPark'ta bulunan ofisin iç mekan tasarımı MuuM tarafından yapıldı.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

LeasePlan Türkiye II Ofisi, Hollanda merkezli filo kiralama şirketi LeasePlan’in Türkiye’deki ilk ofisini 2013 yılında projelendirdikten sonra, firmanın öngörülemeyecek kadar hızlı büyümesi sonucunda ihtiyaç haline gelen ikinci ofisi olarak tasarlandı. İlk ofisin tasarımından çok memnun kalınması ve aynı tasarım yaklaşımının yeni ofiste de sürdürülmek istenmesi nedeniyle Kağıthane Tekfen Ofis Park’ta planlanan ikinci ofislerinin tasarımında da LeasePlan Türkiye’nin dinamik, yenilikçi ve müşteri memnuniyetini hedefleyen kurumsal yaklaşımı, tasarımın en önemli çıkış noktaları olarak ele alındı.

Tasarım sürecinde ilk olarak, LeasePlan çalışanlarıyla bir araya gelinerek, mevcut ofise dair eleştirileri ve yeni ofisten beklentileri tartışıldı. İkinci ofisin tasarımı, bütün bu verileri değerlendirip analiz ederek kurgulandı.

MuuM projelerindeki en önemli çıkış noktası olan ‘insan odaklı tasarım’ anlayışı LeasePlan II ofisinde de dikkatle uygulandı. Çalışma hayatının masa başından sosyal mekanlara doğru evrilmesi, bireysel çalışmalardan ziyade ekip çalışmalarının daha verimli olması, çalışanlar arasında kurulan iletişimin ve etkileşimin yeni fikirlere zemin hazırlaması gibi çalışma kültürünü yapısal olarak etkileyen değişimler tasarıma itinayla yansıtıldı. Çalışanlar arasındaki iletişimi, etkileşimi ve dolayısıyla da verimliliği artırması amacıyla sosyal alanlar özenle tasarlandı. Doğal malzemeler ve sıcak renklerle kurgulanan bu sosyal alanlar Leaseplan II’ye bir tür ‘formaliteden informaliteye geçiş projesi’ niteliği kazandırdı.

Son yıllarda global firmalarda hakim olan “Toplantı işveren veya müşteri ile yapılır; kurum içerisinde işbirliği (collaboration) yapılır” yaklaşımının ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamasından dolayı, kurum içerisinde iş saatlerinde çalışanların bir araya gelerek 15-20 dakikalık kısa toplantılar yapabilecekleri esnek ve sosyal alanlar kurgulandı. 

LeasePlan II ofisinde, ortak çalışma alanlarında ise personelin kendini evindeki kadar rahat hissedeceği bir ortam yaratılması hedeflendi. Kapalı çalışma alanları, önerilen tasarım kararlarıyla daha keyifli, konforlu ve daha uzun süre verimli çalışma yapılabilecek mekanlar haline getirildi. Teknolojinin artık boğucu bir noktaya ulaştığı günümüzde, teknoloji en yalın haliyle mekanlara entegre edildi. Bu bağlamda ofislerinden gereksiz teknolojiyi arındırmaya çalışan LeasePlan’in, ‘minimum teknoloji maximum verimlilik’ bakış açısıyla sunucu odasından buluta, masaüstülerden dizüstülere geçiş süreci de mekan organizasyonlarıyla desteklendi.

LeasePlan II ofisinin yer aldığı Tekfen Ofis Park yapısının yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki iç hacimleri mekan tasarımında etkili bir unsur olarak kullanıldı. Mekanı çevreleyen duvarları, yalın bırakmak yerine bir kompozisyonun arka planı gibi düşünülerek doğa görüntülerinden oluşan özel grafik çalışmalarla donatıldı.

LeasePlan II ofisindeki malzeme ve renk seçimleri, yalın iç mekanlar yaratmak amacıyla aşırılıktan arındırıldı. İç mekan tasarımında sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak kolay erişilebilir ve işlenebilir, yerli üretim malzemeler çoğunlukla tercih edildi. İşveren de mümkün olduğunca doğal, kullanıcıyı zorlamayacak bir ara kesitte malzeme seçimine doğru yönlendirilirken, çalışanların rahatı ve memnuniyeti esas alındı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kağıthane, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Leaseplan Türkiye
Ana Yüklenici: Bronz Mimarlık
Mekanik Projesi: DORENG
Elektrik Projesi: Atlantis
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 750 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Aksu

Umut İyigün
Yardımcı Mimar(lar)
Mert Yıldırım
Yağmur Yetim