Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

D Cafe Personel Kafeteryası

MuuM, yapımı 2015'te tamamlanan kafeterya projelerini anlatıyor:

Yatırımcının Şekerpınar kampüsü içerisinde tasarlanan D Cafe, yalın mimari dili ve insani ölçeği ile davetkar bir tavır ortaya koyarken, şeffaf ve dışa dönük yapısı ve yüzeyindeki çizgisel detaylarıyla, masif kütlesinin zincirlerini kıran pragmatik ve kullanıcı dostu bir sosyal iletişim alanı oluşturdu.

Yapı tasarımında, planimetrik, cephe ve kütlesel düzeyde ana fikri yansıtan yalınlık, sadelik, kullanım kolaylığı gibi yaklaşımlar, iç mekan donatılarında da, malzeme, doku ve renk seçimlerinde kendini gösterdi. Esnek kullanıma olanak sağlayan iç mekan, aynı zamanda kütlenin dış görünümüyle aynı tasarım dilini devam ettiren bütüncül bir tarzda ele alındı.

Cephede doğal ışıktan faydalanmak ve kullanıcıların peyzaj ile görsel iletişimini arttırmak adına şeffaflık ön planda tutuldu. Cam doğramalardaki detayların, yapı cephesi boyunca yarı geçirgen delikli siyah plakalar ile tamamlanması, ışık-gölge oyunlarına olanak veren bütünleşik bir yapı yüzeyi oluşturdu. Geri dönüşümden elde edilen çelik plakaların mat ve pürüzlü dokusuyla, yapı kabuğu bir yandan gölgeleyen bir saçak işlevi görürken bir yandan da kütle kontürlerini tanımladı.

Tek katlı yapının, insan ölçeğine temas eden boyutu, kullanıcı dostu tasarımı ve geri dönüşümlü malzemelerle tanımlanmış yüzeyi, yapının karakterini niteleyen özellikler olarak değerlendirildi.

Yapı formu, ön kısımdaki yeşil alanla bütünleşen, dışa dönük bir karakter sergilerken, mekanı da salt, kitlesel bir mimari düzenden ziyade ardışık geçirgenlikler üzerinden, çevresiyle fiziksel bağlamlar kurmaya yöneltti. Bu durum aynı zamanda, mekanın kullanım olanaklarını da yeme-içme, dinlenme, soluklanma, sohbet etme, oturma, gölgelenme, uzanma vb. gibi kamusal boyutlara ulaştırdı. Kampüsün yerleşim alanları arasında, şehir imkanlarından mahrum konumu düşünüldüğünde, yapı tasarımına yön vermiş bu ilkesel hedefin,  kullanıcılar açısından önemli bir açığa cevap vermiş oldu.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kocaeli (İzmit), Gebze
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Doğuş Otomotiv
Ana Yüklenici: Sam İnşaat
Statik Projesi: Sigma Mühendislik
Mekanik Projesi: Doreng Mühendislik
Elektrik Projesi: ATLANTİS Mühendislik
Fotoğraf: Anday Bodur
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 1,200 m2
Toplam İnşaat Alanı: 125 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Aksu

Umut İyigün
Yardımcı Mimar(lar)
Anday Bodur
Yılmaz Kürtüncü