Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yapı Kredi Bankası Hizmet Binası (ACCR Binası)

Teğet Mimarlık'ın tasarladığı ACCR Binası ARKİV Seçkileri 2011'de yer alıyor.

ACCR Binası, Yapı Kredi Bankası'nın Gebze'deki Operasyon Merkezi Kampüsü'ne inşa edildi. İsmini bodrum katlarına (Arşiv), yüksek zemin katına (Call Center) ve birinci katına (Restoran) yerleşen fonksiyonlardan alan bina yaklaşık 75x30 metre taban alanlı bir prizma. Kendisinin ve varolan binayla bıraktığı derzlerin ebatlarını mevcuttaki iç sokak gridinin akslarından alan bina 15.000 m2'ye yakın bir inşaat alanına sahip. Bu rakamın neredeyse 1/10'unu, ACCR Binası'nın mevcut sistemle sıkı bir şekilde bağlanması için koridorlar, köprüler, holler ve girişler ile bunlar üzerinde konumlanmış spor merkezi, sosyal alanlar ve avlular kaplıyor. Yeni yapı kampüsü güney yönündeki yamaca dek taşıyor. Proje kapsamında bu yamaçtan alınan servis yolu, servis avlusu, çöp toplama tesisi, teknik merkez ve posta birimleri yeniden ele alındı. Kampüse bundan sonra inşa edilmesi muhtemel otel yapısı için de bir avan proje önerisi hazırlandı.

ACCR Binası'nın net prizmatik kütlesi paslanmaz çelik panellerle kaplı. Zeminde, önündeki kesintisiz çim alanla, saçaktaysa gökyüzüyle bütünleşen ve kontürleri belirsizleşen prizma yine proje kapsamında eklenen yeni giriş holünün olduğu köşesinde açılıp şeffaflaşıyor. Bu açılım aynı zamanda restoran saçağını prizmadan ayıran hareketin başlangıcı.

Çağrı Merkezi mevcut sistemle kontrollü bir bağlantı kuruyor. 600 kişilik kapasitesiyle üs içinde üs gibi. Bu yüzden kendi bağımsız girişi, restorana doğrudan bağlantısı, kendi avlusu ve sosyal alanları var.

Restoran ise en üstte seyrekleşen taşıyıcı aksının yüklendiği uzay kafes çatıdan alınan günışığıyla yıkanıyor. Geniş, ferah bir sera. Alt kottan bir köprü rampayla, üst kottan ise üzerinde spor merkezinin olduğu bir koridorla mevcut üsse sıkıca bağlanıyor. 2 vardiyada 4.000 kişinin yemek yiyebildiği mekanın batı yönünde uzun kenarı boyunca bir terasa, güney yönündeyse geniş bir bahçeye açılıyor.

ACCR Binası, Yapı Kredi Bankası'nın Gebze Operasyon Merkezi'ne, Akademi'den sonra inşa edilen ikinci yapı. Bu iki yapı ve eklerinden sonra orijinal yapının ofis modülleri arasını dolduran iç sokak gridinin arazide biten çıkmazları mekanlaştı. Sokaklar farklı yönlere eklenen binaların doğurduğu hareketle dinamizm kazandı.

Öte yandan mevcut yapının her an yeni parçalar eklenerek etrafa yayılacakmış gibi duran sert modüler yapısı 3 yönde kendisini sınırlayan ve anlamlandıran yeni binalarla tamamlanmış oldu.

Harita
Künye
Proje Yeri: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Yapı Kredi Bankası
Statik Projesi: Aydın Pelin, Can Binzet Mühendislik
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Promer Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 198.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 15.500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Mehmet Kütükçüoğlu

Ertuğ Uçar