Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

1. Ödül, İzmir Büyükşehir Belediyesi Opera Binası Mimari Proje Yarışması

İzmir Mavişehir için tasarlanan opera binasıdır.

Taş ve opera

İzmir opera binası İzmir'in altkenti Mavişehir'in kente yakın çeperinde ve deniz kıyısındaki sahil şeridinde konumlanacaktır. Binanın ana tasarım kararı bağlamı ile şekillenmiştir. Modern kent saçaklanmasının tipik yapılı çevresi olarak nokta bloklardan oluşan yüksek katlı konut dokusu kıyı şeridi ve kent zemini ile ilgili iletişimini hem morfolojik hem programatik olarak koparmıştır. Kıyı ve konut arasındaki bu iletişimsiz kalma durumuna cevap olarak Opera binası tek bir yüzey hareketi ile kent ile kıyı ilişkisini tekrar kurmayı amaçlar. Bu bağlamda bina, kıyıdan kopmaya başlayan kentin yüzünü tekrar kıyıya döndüren bir arabulucudur. Bina kent zemini düzlemini katlayarak bir tarafta eğimli bir çatı yüzeyi ile konut dokusuna diğer tarafta da kıyıya doğru eğimli iki yüzey oluşturma fikri etrafında şekillenmiştir. Bu net yüzeyler ile bina şehrin panoramik deneyiminde monolitik bir kütle oluşturarak bağlamına olağandışı bir sakinlik ve sessizlik ile eklemlenmeyi amaçlar. Bu monolitik kütle, formu gibi materyal olarak da tek malzemeden, doğal taş kaplamadan oluşur ve kent bağlamına sessiz bir cevap verir.
Üstte kalan yüzey bir yandan opera binasının geniş iç fuayesini, oditoryumları, sahnearkasını ve servis alanlarını örterken kendini de kent peysajınının bir uzantısı olarak üzerinde yürünebilir kamusal bir açık hava yüzeyi ile şehre açar. Bu durum binanın önünde uzayan İzmir kıyı şeridinin peysajının da benzer bir artikülasyon ve devamlılık ile binanın ana girişine ve ana fuayeye dönüşmesine izin verir. Bina ana kurgusunu yatayda katlanan bu geniş yüzeylerin açık alanları ve kapalı mekanları birbirine geçiştirmesi (flow) ile oluşur. Bu devamlılık yüzey kaplamalarının da seçimini şekillendirir ve binayı heykelsi bir kent zeminine dönüştürür.

Künye
Proje Yeri: İzmir
Proje Tipi: Opera / Bale Salonu
Proje Tipi Grubu: 1. Ödül
Danışman: Anne Minors, Hanif Kara, John Risley, Paul Scott, Serhan Bucak, Serhan Çaycılar, Aygen Kancı, Uğur Seymen, Timo Tuovila, Sigal Mühendislik, Koray Güneri, Ege Zemin İnşaat, Ramazan Yıldız
Peyzaj Mimarlığı: Teğet Mimarlık, Öykü Kocaman
Aydınlatma Projesi: Prosistem, Keman Süner, Ukon, Uygar Sakarya
Statik Projesi: Arçe Mühendislik, Necati Çeltikçi
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik, Mehmet Okutan
Elektrik Projesi: Promer Mühendislik, Muharrem Akbulut
Akustik Danışmanı: Robert Essert, Mezzo Studio, Mehmet Çalışkan
Yangın Güvenlik Danışmanı: Karina Tasarım Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Tanju Ataylar

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ertuğ Uçar

Mehmet Kütükçüoğlu

Mert Üçer

Onur Akın

Emiliano Bugatti

Caner Bilgin

Deniz Subaşı

Eylem Yılmaz

Nazlı Tümerdem

Gökçen Erkılıç

Elena Giugni

Pınar Sönmez

Öykü Kocaman

Yunus Emre Kara (2014)
Yardımcı Mimar(lar)
İrem Güçlü
Ali Can Atabey