Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Borsa İstanbul Sosyal Tesisler

Studio Vertebra'nın sosyal tesis olarak kullanılan izi koruduğu ve; iç mekan, peyzaj ve cephe tasarımlarını yaptığı Borsa İstanbul İstinye'de yer alıyor.

Borsa İstanbul ya da kısaca BİST, Türkiye'de 1985 yılında ilk olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla açılan 2013'te "Borsa İstanbul" olan, sermaye piyasasında faaliyet gösteren Türk ve yabancı kaynaklı bankalara, aracı kurumlara saklama ile takas hizmeti veriyor. 

Studio Vertebra (Omurga Mimarlık) tarafından, İTÜ Kampüsü'nün yanında, yaklaşık 88.000 m2 arazi üzerine kurulmuş olan Borsa İstanbul'un sosyal tesis olarak kullanılan izi korunarak, 5.200 m2 açık ofis, yönetim ve yemekhane alanları olmak üzere, iç mekan, peyzaj ve cephe tasarımları yapıldı. Modern teknolojiler ve malzemelerin kullanıldığı tasarımda estetik ve ergonomik kaygılar göz önünde bulunduruldu.

Dış mekanda, yapının mevcut halinde bulunan havuz izi peyzajda devam ettirildi ve bu alanda yapılan peyzaj çalışmaları ile çalışanlar için yeni rekreatif alanlar oluşturuldu. Sergi, organizasyon, koyteyl gibi sosyal organizasyonlara açık hale getirildi.

Yapının eski kimliği olan sosyal tesis işlevinin algı olarak korunması hedeflendi. Yarı açık kurgulanmış tavanlar akustik avantaj sağlarken yapının öz kimliğinin okunmasını sağladı. Açık ofiste her birim için bir yönetici odası istendiği için, küp hacimli yönetici odaları tasarlandı ve açık ofisle sirkülasyonu sağlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstinye, İstanbul
Proje Tipi: Sosyal Tesis, Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mimari Proje Ekibi: Serkan Borazan, Sevgi Büyükkoçak, Merve Övünç
İşveren: Borsa İstanbul AŞ
Statik Projesi: Volkan Mühendislik
Elektrik Projesi: Enmar Mühendislik
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 5200 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Efe Kağan Hızar