Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Metro Ofis

BFTA Mimarlık'ın tasarladığı, yapımı 2015'te tamamlanan ofis yapısı, İstanbul Pendik'te bulunuyor.

Ofis projeyi anlatıyor:

E-5 Karayolunda Kartal Pendik bandı arası son yıllarda yapılaşmanın arttığı bir aks oldu. Kartal'ın Merkezi İş Alanı (MIA) olması, Kadıköy-Kartal metrosunun açılması, Kartal'da yapılan büyük adalet sarayı çoğunlukla nitelikli rezidans binaları ve konut siteleri talebini yükseltti. Bunun yanında eski endüstri bölgeleri olması sebebiyle az veya tek malikli mülkiyetler, geniş arsaları geliştirmenin şehir merkezine nazaran avantajları, siyasal ve ekonomi iklim de arzı yükseltmiştir.

Böylece E-5 karayolunun iki tarafındaki geniş arsalarda, her biri çevresinden daha yüksek binalar yapılmaya başladı. İlk inşa edilenler, etraflarındaki yerleşim az katlı olduğu için doğal olarak birer landmark haline geldiler ve sırf yüksekliklerinden dolayı etraflarına referans vermeye başladılar.
Sonraları, geliştirilen projeler arttıkça bu landmarklar bir yüksek binalar topluluğu haline geldi. Metro Ofis binasında, bu bahsettiğimiz landmark karakterini sorgulamak istedik.

Metro Ofis projesi 20 kat yüksekliğinde bir ofis binasıdır. Yapılaşma şartlarından dolayı bir cephesi sağır bir yüksek binadır. Oturum alanı kısıtlı olduğu için çekirdek kısmı tek cepheye yaslanmış, üç cephesi değerlendirilen bir şema çıkmıştır. Ofis katlarında ikiye, üçe, beşe bölünen kat planları bulunur. Planlamasında esnek bir anlayış vardır.

Bina değişen ritimlerdeki dalga formunda balkon parapetleri ile çevrilmiştir. Bu zor form cephe uzunluklarının belli bir uzunluğu aşmaması sebebiyle doğru ölçeğini bulmuştur. Parapetlerin arkasında, binanın çeperinde seçilen koyu renkler bu beyaz dalgaların daha da öne çıkmasını sağladı.
Değişik alternatif etütlerden her kat tekrar eden varyantı seçilip yerinde sürekli devam eden lamine cam korkuluk üzerine CNC kesim alüminyum kompozit paneller mekanik olarak projesine uygun tespit edilmiştir.

Ticari olarak avukat, muhasebeci gibi serbest meslek sahiplerini hedefleyen, bu anlamda esnek kat planı kurgusunda küçük ofislerden katta tek daha büyük ofislere kadar farklı alternatifleri sunabilen bir planlama vardır. Bu ofisler zemin ve bodrum katlarda yaralan resepsiyon, sekretarya ve toplantı odaları gibi mekanları ortaklaşa kullanırlar.

Harita
Künye
Proje Yeri: Pendik, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Helis Yapı
Statik Projesi: Selim Kanbur
Mekanik Projesi: META
Elektrik Projesi: Haskar Mühendislik
Maket: ARC Maketevi
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 7,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Fuat Taşkıranoğlu

Beylem Taşkıranoğlu

Miguel Zapatero

Murat Nizam

Işıl Budak