Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mutluş Apartmanı

BFTA tarafından tasarlanan apartman Suadiye’de Sahil yolu ile Bağdat cad. arasında yer alıyor.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Zemin kat üzerinde dokuz kattan oluşan bir apartman binasıdır. Katta iki daire önden arkaya uzanan ufak bir çekirdekle tamamen ayrılır.

Geniş salon ve mutfak cepheleri ile güneydeki manzaraya yönelirken, yatak odaları ve bina çekirdeği cepheleri kuzeydeki komşuların üzerinden Bağdat caddesine cephe verir.

Arsa, uzun kenarı kıyıya paralel sığ bir dikdörtgendir. Sahil yolu ile Bağdat cad. arasının en yakın olduğu bölgede bir dörtyol ağzındadır. Vaziyet ölçeğinde bina arsanın köşesine yaklaştırılmış, böylece önündeki iki katlı yapı grubunun üzerinden manzaraya hakim noktaya çekilmiştir.  

Marmara denizine bakan cephedeki iki beyaz çerçeve binanın ana siluetini oluşturur. Bu çerçevelerin içinde ahşap ve gri şeritler daielerin düşeyde ve yatayda ayıran hatları tarif eder. Beyaz çerçevelerin dışında ve arka cephede ise gri renkli ince porselen seramikler tercih edilmiştir. Ayrıca iki beyaz çerçevenin arasında kat merdivenini gizleyen alüminyum kutu profillerden oluşan giydirme cephe bulunur. Böylece beyaz çerçeveler baskın bir şekilde formal kontrast oluşturarak öne çıkmaktadır.  

Ayrıca bu etki binanın uzun cephesinde eninde daha küçük ve bina boyunda iki adet paspartu çıkarmıştır. Bu paspartuların içi Türk Evi oranlarında doluluk boşluklara parçalanıp cephe ögeleri oluşmuştur.

Bina en güçlü etkisini doğu ve batıya bakan dar cephelerinde verir. Beyaz çerçeve iyice daralarak ve zeminden koparak sadece ince derzleri okunabilen bir yüzey oluşturur. Bu beyaz yüzey üzerinde derin bir yırtıkta salonun yan penceresini saklar.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Yıltaş – Buğtaş Ortaklığı, Osman Yıldırım
Statik Projesi: Gelişim İnşaat Proje, Erkan Kökyem
Mekanik Projesi: Can Mühendislik, Melih Sayı
Elektrik Projesi: Nira Mühendislik, Handan Gürler-Akçay
Fotoğraf: Gürkan Akay
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 2,958 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Fuat Taşkıranoğlu

Beylem Aydınay Taşkıranoğlu

Miguel Zapatero

Bilgehan Akça

Murat Nizam