Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Levent'te Ofis

Yüksek yapılaşmanın olduğu bloğu Büyükdere Caddesi ile Akatlar'ın az yoğunluklu konut bölgesi arasında konumlanan bir alan için bir ofis binası tasarlamamız bekleniyordu.

Projenin konumlandığı bu sınırda iki tipoloji arasında geçişin sağlandığı bir yaklaşım benimseyerek hem yoğunluğu içinde barındıran hem de Akatlar'daki sosyal yaşamın sürekliliğini yansıtan bir form geliştirdik. Basit ve yalın bir plan düzlemi hedefleyerek oldukça küçük oturuma sahip yapıyı dikdörtgen, tekil bir kütle olarak tasarladık. Akatlar'ın sokak yaşamını yapıya dahil etmek adına düşey sirkülasyon öğeleri ve ortak alanları vurgulayan kütleleri bu yalın forma ekleyerek yere özgü dinamik bir karakter önerdik. Kente katılan ve kentin ritmini içinde barındıran bir formla bulunduğu çevreden kendini izole etmeksizin işlevini yerine getiren ve bireyin sosyal yaşantısını da göz önünde bulunduran bir ofis kulesi yaratmayı amaçladık.

Yapının güney cephesindeki sağır yüzeye ana servis alanlarını ve sekizinci kattan itibaren fotovoltaik panelleri yerleştirerek akıllı bir tasarımla gün içinde servis birimlerinin enerji ihtiyacının doğal yollarla karşılanmasını amaçladık. Yeraltında daha fazla betonlaşmaya engel olacak şekilde, ikinci kattan başlayarak, sonraki dört katta otomatik otopark sistemiyle araç park alanı önerdik. Yapının konumlandığı yoğun yapılaşma bölgesi ve arsaya özgü koşullar nedeniyle çelik-betonarme karma bir taşıyıcı sistem geliştirdik.

Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi Grubu: Ofis, Ticari
İşveren: Miksel Turizm ve Danışmanlık
Statik Projesi: Pronet Mühendislik
Mekanik Projesi: Rota Mühendislik
Elektrik Projesi: PROMA Teknik Danışmanlık Yönetim Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 1,490 m2
Toplam İnşaat Alanı: 10,233 m2

Pin It
Mimar

Ali Hızıroğlu