Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Fushun Sponge City

Çin'in Liaoning eyaletinde Shenyang'e oldukça yakın bir konumda bulunan Fushun kentindeki yeni bir kentsel dönüşüm alanında bir karma yapı grubu projesi tasarladık.

Tüm yapıları bir nevi sünger olarak hayal ederek tek bir tema etrafında geliştirdik. Projede gözenek ve kent yaşamıyla bütünleşme fikrini harmanlayarak oldukça kompakt ancak bir o kadar da çeşitli bir iç mekan kurgusu ortaya koyduk. Gözenek fikrini vurgulamak adına cephe tasarımlarında özel çözümlere yöneldik. Yüksek kulelerde Çin mimarisindeki pagoda tasarımlarından esinlenerek özel bir güneş kırıcı sistem önerirken daha alçak olan yapı kütlesinde tüm yapıyı birbirine bağlayan bir filtre görevi gören hafif bir strüktür tasarladık.

Her biri 100 metre yüksekliğinde biri iş oteli, diğeriyse spa otel olarak tasarladığımız iki kütlenin arasına ticari alanları konumlandırdık. Kuleleri sokak kotunda boş bırakarak zeminden kopartmamız sayesinde "landmark" özelliklerini vurguladık. Beş ile sekiz kat arasında değişen yüksekliklerdeki ticari kısmı bu iki otelle ve diğer bir noktada konumlanan ofis kütlesiyle çeşitli katlarda köprüler vasıtasıyla ilişkilendirdik. Bu yolla farklı kotlardan değişik noktalara akış sağlayarak ticari alanların canlılığının arttırılmasını hedefledik. Yapı grubunda çeşitli işlevlerin birbirine bağlanmasıyla farklı zaman dilimlerinde farklı kitlelerce kullanılarak kompleksin yaşayan bir organizma gibi işlemesini öngördük.

Künye
Proje Yeri: Fushun, Çin Halk Cumhuriyeti
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu, Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konut, Konaklama
İşveren: Happy Family
Peyzaj Mimarlığı: ERA Şehircilik Mimarlık
Statik Projesi: ERA Şehircilik Mimarlık
Mekanik Projesi: ERA Şehircilik Mimarlık
Elektrik Projesi: ERA Şehircilik Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 75,500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 570,000 m2

Pin It
Mimar

Ali Hızıroğlu