Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Nar Konutları

Nevşehir'in uzantısı olan Nar beldesi sınırları içinde, derin vadi peyzajına bakan eğimli bir arazi üzerinde tasarlanan projeyi MArS - Mimarlar geliştirdi.

Ofis projeyi anlatıyor:

"Nar Konutları, Öğretmenevi projesinin arazi tahsisi sorunlarını çözmek için mevzii imar planına konulması gereken şerhlerin, planın mimarca bir yaklaşımla daha nitelikli ve yaşanır hale getirilmesine evrilmesi çabasından kaynaklandı. Geniş gelişme alanı arazisi tek bir mülk sahibine ait olduğu için bu revizyon sorunsuzca gerçekleştirildi.

Farklı tipolojilere sahip yeni yapı adaları kentsel tasarım konseptine bağlı olarak belirlendi. Yapılaşma ve peyzaj ilkeleri tanımlandı. Üç örnek adada Mimari Ön Proje önerileri geliştirildi. Koruma Kurulu'nca kabul gören bu önerilerden birisi üzerinde örnek uygulamaya başlandı. İlk iki yapı adasında konut blokları ortak ve korunaklı iç bahçeleri çevrelerken kamusal alanları da içeren üçüncü yapı adasındaki program küçük alanlara sahip konut birimlerinin galerili zemin katlarında ticari ve kamusal kullanımlarla bir arada kurgulanmasını içeriyor. Birbirine paralel iki uzun kütleden oluşan bütün bir yanda vadiye ve rekreasyon alanlarına, öte yanda ise gerideki kamusal yapılar topluluğuna açılıyor. Proje bir yandan üzerinde yer aldığı çevre içinde çözüm geliştirirken öte yandan da yöre için yeni konut ve yerleşme tipolojileri öneriyor."

Künye
Proje Yeri: Nevşehir, Kapadokya, Nar
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ali Erdoğmuş
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
Arsa Alanı: 10,250 m²
Toplam İnşaat Alanı: 11,200 m²

Pin It
Mimar

Atilla Yücel
Yardımcı Mimar(lar)
Burçin Baykurt