Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Dört Villa

Dört Villa Adana'da, kentin son yirmi yıl içinde hızla gelişen kuzey kesiminde yer almaktadır.

MArS - Mimarlar, projeyi anlatıyor:

Proje arsası, kuzey yönünde uzaktan algılanan baraj gölüne doğru güçlü bir eğimle inen arazinin yüksek kesiminde yer alır. Uygulamayı gerçekleştiren yerel yapımcı mühendis ile birlikte evlerin birbirinin eşi ayrıntılı ihtiyaç programı ile beklentileri tasarım ekibine iletilmiş ve bu tanımlar tüm projelendirme ve yapım süreci boyunca geçerliliğini korumuştur. Söz konusu beklentilerde projelendirmede ailelerin geleneksel yaşama alışkanlıklarına, toplumsal özelliklerine ve yerel iklim koşullarına uygunluğu vurgulanmış, peyzaj konusundaki beklentiler ifade edilmiştir. Bu tanımlar ve plan çözümünün aile özelliklerine uygunluğu konusu dışında kullanıcılar mimarinin biçim ve malzeme kararları konusunda tasarımcıyı özgür bırakmıştır.

Az sayıda yapı malzemesi dış mimariyi oluşturmuştur: ana duvarlar ve eğimli çatı kaplaması olarak doğal taş, kuzey yönündeki çıkmalarda daha hafif bir ifade sağlamak üzere beyaz boyalı sıva, doğramalarda, çardak örtüsünde ve korkuluklarda ahşap, peyzaj alanlarında ve bina girişlerinin zemin kaplamalarında yine doğal taş.

Ön proje tasarımı sürecin uzun zaman alan kesimini oluşturmuş, başta beş olan villa sayısı beklenen çevre standartlarını sağlamak için bu arada dörde düşürülmüştür. Yapım, uygulama sorumlusunun titiz çabası ve tasarımcı ile yoğun işbirliği altında iki yıllık uzun ve dikkatli bir süreç sonunda 2017 yılında tamamlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Seyhan, Adana
Proje Tipi: Tek Ev / Villa, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ercan Kumaş, Aytek Konfeksiyon
Ana Yüklenici: Bilgin Kış, Hıdır Bahçe
Fotoğraf: Mustafa Çavuş, Berk Günal Coşman
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 2,855 m2
Toplam İnşaat Alanı: 3,000 m²

Pin It
Mimar

Atilla Yücel

Cem Yücel
Yardımcı Mimar(lar)
Burçin Baykurt
Feyza Sarı