Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Balance Güneşli

Basın Ekspres Yolu üzerinde yer alan ve ofis, konut, çarşı fonksiyonlarını barındıran 92,602 m2 brüt inşaat alanına sahip proje, AVCIARCHITECTS tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Mevcut dokunun en belirleyici özelliği Basın Ekspres Yolu boyunca akan Ayamama Deresi’dir. Ayamama Deresi ve yapı adaları arasında kalan yeşil alanın tasarıma katılması, ve taşkın alanındaki su öğeleriyle de zenginleşecek nitelikli bir peyzaj alanı olarak kentle bütünleşmesi hedeflenmiştir. 

Zemin katlarda podyum ve üzerinde yükselen bir kuleden oluşan tipik tasarım anlayışına karşılık projede hedeflenen; gelecekte, metronun da gelmesi ve yeni iş merkezleri ile nitelikli bir ana yaya aksı olacak olan Taş Ocağı Caddesi’ni, korunaklı bir kentsel meydan şeklinde düzenlenmiş giriş alanıyla davet eden, ve merkezinde oluşturduğu sokak dokusu ile yayaları Ayamama Deresi peyzaj alanı ile bağlayan geçirgen bir yapı oluşturmaktır. Aynı geçirgenliği komşu parsellerle arasında da sağlayan proje bu sayede sürekli yaşayan, davetkar kamusal alanlar oluşturur. Bu sokakların etrafında da az katlı, kent ölçeğinde binalar konumlandırılmıştır.

Sokakları oluşturan az katlı bloklarda ofis ve home ofisler yer alır. Bu sayede belirli bir saatten sonra terk edilen güvenliksiz bir yerleşim yerine, her daim yaşayan, aktif, canlı bir mahalle dokusu oluşturulmuş ve sosyal sürdürülebilirlik kriterleri göz önünde tutulmuştur.

Farklı yönlenimlere farklı cephe hareketleri ve malzemeleriyle de cevap verilerek hem daha zarif bir kütle etkisi desteklenirken, hem de çevresel etkiler dikkate alınıp sürdürülebilirlik ve verimli enerji kullanımı ön planda tutulmuştur. Kuzey cephelerde daha dolu, taş kaplama yüzeyler, güney cephelerde ise cam cepheler önünde ahşap güneş kırıcılar ile katmanlanan cephe, güneş enerjisinden kaynaklı ısı kazanımını en verimli şekilde kullanmayı hedefler. Güney cephelerde yer alan kat bahçeleri de doğal ısıtma ve havalandırma sağlarken, cephede bir hareketlilik ve çeşitlilik oluştururarak yeşilin bina boyunca tırmanmasını sağlar.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Bağcılar
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu, Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Yayla Yatırım Gıda İnşaat Sanayi İç ve Dış Ticaret
Danışman: Preidemann
Ana Yüklenici: Erkiz Mühendislik
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık
İç Mekan Projesi: Şerbetçi Mimarlık
Proje Yöneticisi: Hasan Torunoğlu
Statik Projesi: Boztepe Yapı
Mekanik Projesi: Vemeks
Maket: Küçük Atölye
Fotoğraf: Büşra Yeltekin
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 16,900 m²
Toplam İnşaat Alanı: 92,602 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Selçuk Avcı

Burak Ünder

Hande Yarımbıyık

Tuba Şehitoğlu

Ceren Beyazıtoğlu

Selin Gürel

Eftychia Papathanasiou

Sinan Günay