Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstanbul Havalimanı, Türk Hava Yolları Dış Hatlar Özel Yolcu Salonları

The Flow Wall (Akış Duvarı) projesi, İstanbul Havalimanı’nda yer alan Türk Hava Yolları özel yolcu salonları için hazırlandı.

Avcı Architects’in yerel çözüm ortaklığını üstlendiği proje, Softroom ile beraber tasarlandı. Türk Hava Yolları’nın yeni görsel kimlik felsefesi “flow/akış” temasını havalimanı atmosferiyle bütünleştirerek mekansallaştıran proje; bir kilometreyi aşan uzunluğuyla dünyanın en uzun parametrik iç mekan formlarından birini yaratan kurgusunda bir dizi yolcu salonunu biraraya getiriyor ve kültür ile dil sınırlarını aşan sezgisel bir rota sunuyor. The Flow Wall projesi, altıyeni özel yolcu salonunu birleştiren dalga formu ile görsel bir imza tanımlayarak farklı yolcu ihtiyaçlarını karşılayacak bir alan bütünlüğü oluşturuyor. The Flow Wall ile birbirine bağlanarak oluşan ve toplam özel yolcu salonları alanı 19.000 metrekareyi kapsayan proje, Türk Hava Yolları’nın yeni görsel kimlik felsefesi “flow/akış” temasının yeni havalimanı içerisinde mekansallaştırılması amacıyla açılan uluslararası bir tasarım yarışmasının Softroom tarafından kazanılmasıyla doğdu. Duvar, görsel kimlik felsefesiyle bütünleşen imgesel değerinin ötesinde, bir dizi yolcu salonunu birbirine bağlayan düzenleyici rol üstlenerek kesintisiz bir dolaşım güzergahı yaratıyor. Ayrıca, bükülüp değişen formlarıyla yolcu salonları boyunca farklılaşan işlevleri vurguluyor.

Havalimanının merkezinde yükselerek konumlanan ve ana çatının kubbeli formlarıyla ilişkilenen The Flow Wall, girişte hemen fark ediliyor. Böylelikle Türk Hava Yolları yolcu salonlarının havalimanı
içerisindeki birincil konumunu vurguluyor. The Flow Wall, yolcuları Türk Hava Yolları premium check-in alanına yönlendirerek başlıyor. Duvar, resepsiyon
boyunca akarak diğer mekanlara erişimde dağıtıcı rol üstlenen merkez avluya ulaşıyor. İstanbul''''''''dan ilhamla tasarlanan bu aydınlık ve yaşayan iç mekan, daha çok açık bir avlu hissi yaratarak yolculara ferah ve canlı hissettiren bir mekan deneyimi sunuyor.

4.600 metrekare özel yolcu salonu ve 1.400 metrekare BOH alanından oluşan 6.000 metrekarelik iki dış hatlar özel yolcu salonu (Business Class ve Frequent Flyer (Star Gold sahipleri sadece), 2.700 metrekarelik Türk Hava Yolları''''''''nın sık uçan yolcuları (Frequent Flyer) için hazırlanan ayrıcalıklı yolcu salonu (Exclusive Lounge) ve kendi check-in ile kalkış alanına sahip iki iç hatlar yolcu salonundan oluşan alan, kendi başına mini bir terminal tanımlıyor.

Özel yolcu salonlarının işletmesini Türk Hava Yolları ve Do&Co''''''''nun yüzde 50 ortaklıkla kurdukları Turkish Do&Co şirketi gerçekleştirmekte. Özel yolcu salonları, ana avluda Türk mutfağının mirasını yücelten bir Ege enstalasyonu, The Flow Wall arkasında çayın yerel popüleritesi ve çeşitliliğini vurgulayan bir çay evi ve kütüphane içeriyor. İbadet alanları, çalışma birimleri ve dolaplar girişte yer alıyor. Dış Hatlar Business özel yolcu salonu ise ayrıca çağdaş ve tarihi Türk sanat eserlerinin yer alacağı sergilere ev sahipliği yapacak bir müze mekanı içeriyor. Açılış sergisi İstanbul Modern''''''''in çağdaş sanat koleksiyonundan bir seçkiyle yapıldı.

Künye
Proje Yeri: Arnavutköy, İstanbul
İşveren: Türk Hava Yolları
Aydınlatma Projesi: Cinimod Studio
Statik Projesi: Sezer Proje
Mekanik Projesi: Arke Mühendislik
Elektrik Projesi: Erke Tasarım
Akustik Danışmanı: Sandy Brown Associates
Yangın Güvenlik Danışmanı: Etik Mühendislik
Fotoğraf: Büşra Yeltekin
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 19.000 m²

Pin It
Mimar

Christopher Bagot

Oliver Salway

Karla Berron

David Nightingale

Raşit Ergünsu

Harriet Helps

Hugo Ennis

Marien Brieva

Christopher Kelly

Jamie Wong

Marta Piasente

Theodora Karsiki

Monil McGlynn

Nina Wigfall

Mauro Volpato

Oliver Richardson

Utku Abay

Selçuk Avcı

Ece Çakır Aidan

Emre Aslan

Seray Öztürk

Arda Can Buze

Merve Taşpatlatan

Oğuzhan Güler

Mehmet Hakan Akaydın

Miray Altındiş

İrem Naz Kaya

İrem Arman

Burçin Tanır

Emre Akbaş

Elif Aydın Demir