Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kordsa Global - Sabancı Üniversitesi, Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi

İstanbul Kurtköy’deki Teknopark İstanbul alanı içinde, Kordsa Global’in kompozit teknolojileri üzerine araştırma geliştirme projelerini yapabileceği laboratuvar ve ofislerden oluşan karma kullanımlı yapı Piramit Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

İçerdiği teknik işlevler da göz önüne alındığında yapının prizmatik kütlesel formu arazide konumlanmış bir makina gibi düşünülebilir. Koyu renkli ve yansıtıcı cam ve metal kaplamaların seçimi ve ağır görünümlü kütle bu algıyı kuvvetlendiren etkenler olmuştur.

6.200 m2’lik dikdörtgen bir parsel üzerinde bulunan 17.000 m2 kapalı alana sahip yapıda üretim, laboratuvar ve ofis alanları bulunmaktadır. Üretim mühendisleri, teknisyenler, doktora öğrencileri, öğretim görevlileri ve kuluçka firmalarının çalışanlarını bir araya getiren bu yapıda farklı grupların ihtiyaçlarına göre şekillenmiş özel mekânsal ayrışmalar kontrol altına alınmış ve bu da yapının kütlesine yansımıştır. Yapı içinde iki kat irtifalı cephe hatları oluşturularak arkasında bulunan mekanların cephe ile direkt ilişkisi kesilmiş, bu sayede yüksek kütleye rağmen az katlı yapı algısı oluşturulmuştur.

Servis ve üretim hacimlerini içeren 1.Bodrum ve giriş katlarındaki cephe yansıtıcı camlarla kaplanarak daha opak bir görüntü elde edilmiş, buna karşılık üstündeki ofislerin bulunduğu katlarda şeffaf camlı cepheler kullanılarak hem monoton bir formdan uzaklaşılmış hem de yapı içindeki insan hareketlerini dışarı yansıması amaçlanmıştır. Yapının köşesindeki eğik saçak, kullanıcı ve ziyaretçileri ana giriş lobisine çeken aykırı bir üç boyutlu eleman olarak düşünülmüştür.

Özel mekanik ve elektrik ihtiyaçları nedeniyle yapı düşeyde iki ayrı bölgeye ayrılmıştır. Mekanik ve elektrik ekipmanları bu senaryoya uygun şekilde 1. Bodrum ve çatı katına yerleştirilmiştir. Çatıdaki mekanik tesisatı gizlemek için tüm yapı çevresinde genişletilmiş metal ızgaralar kullanılmıştır.

İlk iki kat üretim odaklı iken 3. ve 4. katlarda laboratuvarlar, kuluçka odaları, toplantı odaları ve sınıflar yer almaktadır. 5. kat ofisleri ve ofislere ait sosyal alanı barındırmaktadır. Servis ve yük girişleri güneyde 1. Bodrum katından yapılarak bina ana girişi ile ilişki tamamen kopartılmış ve yaya ile araç girişleri tamamen birbirinden ayrılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Pendik
Proje Tipi: Ar-Ge Binası, Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Kordsa Global
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık
İç Mekan Projesi: Ayşe Toydemir Chamuleau
Statik Projesi: Balkar Mühendislik
Mekanik Projesi: Detay Mühendislik
Elektrik Projesi: RT Mühendislik
Altyapı Projesi: Mesciooğlu Mühendislik
Akustik Projesi: MEA-akustik
Yangın Tahliye Projesi: Etik Mühendislik
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 17,000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Mehmet Toydemir