Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kemerlife XXIII Konut Projesi

İstanbul Kemerburgaz’da bulunan konut projesi kpm Kerem Piker Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Kemerlife XXIII konut projesi, yakın gelecekte bölgede gerçekleşecek olan konut projelerinin bir öncülü olarak görülebilir. Ortak bir avlu etrafında çeperlere yaslanarak arazinin geometrisini takip eden üç bloktan meydana gelen projenin birinci blokunun zemin katında ana cadde boyunca yola cephe veren dükkanlar, ikinci ve üçüncü katlarında ise farklı büyüklükteki konutlar yer alıyor. Dükkan ve konut tarifleriyle bölgedeki konvansiyonun devamı olarak görülebilecek birinci blokun aksine ikinci ve üçüncü bloklar bütün katlarda iç avluya ya da komşu sokaklara yönelen teraslı konutlardan meydan geliyor.

Modüler bir planlama anlayışı ile tasarlanan proje, birbirine dönüştürülebilen farklı tipteki konutların doğrusal bir dolaşım yolu boyunca yan yana yer aldığı bir dizilimle kurgulandı. Böylelikle dairelerin cephe boyunca ilişkilendirildiği terasların bütün yaşam alanlarına hizmet etmesi sağlandı. Yapının çeperi takip eden kitlesi üst katlarda hafifletilerek farklı kotlarda sitenin ortak kullanımına açık teras bahçeler düzenlendi.

Binanın Taşıyıcı sisteminden ayrıştırılarak ikincil bir cephe sistemi olarak kurgulanan ahşap kayar paneller, planlamanın modüler yapısından kaynaklanan ve farklı türdeki plan tiplerinin yan yana gelişiyle her seferinde çeşitlenen iç cepheyi örterken yapının içiyle dışı arasında yer alan ara mekanları tarif eden elemanlar olarak tasarlandılar. Terasların farklı mevsimlerde de yaşam alanı olarak kullanılmasına olanak sağlayan ahşap kayar panellerin dinamik yapısının projenin dışarıdan algısını da zenginleştirmesi hedefleniyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Eyüpsultan
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
Danışman: Arzu Işıklı
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık, kpm Kerem Piker Mimarlık
Statik Projesi: TİMKA
Mekanik Projesi: Aram Keleşyan
Elektrik Projesi: Esan Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Abdurrahman Kılıç
Fotoğraf: Engin Gerçek, Emre Dörter
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 40,000 m²

Pin It
Mimar

Kerem Piker

Burçak Sönmez

Çiğdem Erdoğan

Oğuzhan Saygı

Yağız Söylev

Nazlı Tatar

Beyza Derbentoğulları

Duygu Bingül

Maksut Ünal

Baran Aybars

Begüm Nazifoğlu

Pelin Arabacıoğlu

Tuğçe Alkaş

Deniz Üstem

Oğuzhan Aydın

Burak Saatçioğlu

Miray Karabulut

Neslişah İnan

Bengisu Derebaşı