Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ortahisar Festival Inn Oteli

1970'lerde inşa edilen Kapadokya Inn, Atilla Yücel ve Pelin Dervis tarafından Ortahisar Festival Inn Oteli'ne dönüştürülmek üzere projelendirildi.

Ofis projesini anlatıyor:

"Projelendirildiği tarihte adı Kapadokya Inn olan mevcut yapı 1970'lerde inşa edilmişti. Teknik ve işlevsel yetersizliklerinin yanı sıra yapının düşey ölçeği ve kaçak katları çevre ve yasallık açısından sorun oluşturuyordu. Bu sorunların giderilmesi için yapılacak müdahale projeden beklenen amacı tanımlıyordu.

İşveren ile mutabık kalınarak mevcut yapının mülkiyet alanının ciddi ölçüde genişletilmesi sağlandı. Yapının önemli bölümü yıkıldı; kalan kesimin önerilen yeni yapı içinde eritildiği bir yeni bütün oluşturuldu. Yeni yapı doğrusal, uzun, yatay ve etkili bir kütle ifadesine sahip olacaktı. Projenin Koruma Kurulu'nda yapılan sunumunda bir kurul üyesi öneriyi şiirsel bir ifade olarak bulmuş ve bir "Land Art" nesnesi olarak tanımlamıştı. Bir bölümünde arazinin karakteristik dalgalanmalarına dokunmadan devamlılığını sürdüren bu uzun kütlenin tasarımında amaçlanan da zaten topografya ile hesaplaşmak, yapı ve zeminin farklı varlıklarının özerk kimlikleri içinde var olmalarının sürdürülmesini gerçekleştirmek idi. Tasarımın önproje ve uygulama projesi aşamalarında farklı plan ve cephe çözümleri gerçekleştirildi"

Künye
Proje Yeri: Ortahisar, Kapadokya
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Statik Projesi: Parlar Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2002

Pin It
Mimar

Atilla Yücel

Pelin Derviş