Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tıraz Konak

Tıraz Konak, Uçhisar'ın geleneksel dokusu içine yayılı bir restorasyon uygulaması olan 'Argos in Cappadocia' oteline eklenen yapılar gurubunun ilk etabındaki 11 odayı içeren bölümü. ARKIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

Proje tamamlandığında bloğun tamamı, spa ve 17 odası olan bir ünite haline gelecektir. Projelendirmenin iki farklı etabı vardır: ilki, mevcut, 2 yıldızlı eski bir otelin yeniden düzenlenerek Argos otel standartlarında yenilenmesi; diğeri ise uzun yıllar önce yıkılarak harabe olarak kalmış bitişikteki eski konutun hayata döndürülmesi amaçlı restorasyonudur. Restorasyon yaklaşımındaki temel endişe, özgün bir tarihi öykünün ipuçlarını barındıran yeraltındaki kaya-oyma bölümleri özenle korumak; üzerlerine yapılacak yeni yapılaşmada ise geleneksel dokunun doluluk-boşluk ölçülerine uyan ve mimari karakteristiğin içinde yeni-yeniden yapıldığını saklamadan, dokuya "asimile olmaya çalışan" yüzeyler oluşturmaktır.

Kapadokya’nın yerel özellikleri nedeniyle, restorasyon çalışmaları, genelde bilinen/alışık olunan mimarlık-yapım pratiklerinden farklılık gösterir. Uygulama sürecinde taş-kaya konusundaki bilginin ve işçilik niteliğinin sonuç ürün açısından belirleyiciliği büyüktür. Bu durum, uygulamaya katılan proje ortaklarını, genelde olduğundan daha da önemli hale getirir. Alttaki künyeye sığdıramayacağımız bu ekibe teşekkürü borç biliriz.  

  • Taş ve Kayaoyma Ustaları: Orhan Öz, Kenan Öz, Sinan Öz, Yusuf Yiğit, Erol Öz, Selim Öz, Ayhan Aygül, Metin Ayan, Muzaffer Ayan, Mahmut Tekin, Mustafa Özkaya, Ali Rıza Özkaya, Turan Oruç, Ahmet Topçu, Nejati Tomruk, Oğuz Budaklı, Mücahit Özkaya, Önder Özkaya, Yaşar Keyifli, Kadir Uskal, Emre Özkaya, Ferdi Özkaya, İsa Özkaya, Caner Gezerkaya 
  • Mekanik Proje & Uygulama: Caner Dalkıran (danışman), Bülent Arıkal, Bülent Özlü, Volkan Çidem  
  • Elektrik Proje & Uygulama: Cem Koçak, Hakan Arıtürk, Bilgehan Koltukçu, Osman Özel 
  • Dekorasyon Tasarım & Uygulama: Gülnur Özdağlar, Sarp Turhan, Tonguç Dalkıran 
  • Marangozluk İşleri: Mustafa Vergili, 
  • Şantiye Yönetimi: Hasan Baş, Kürşat Demirel
Harita
Künye
Proje Yeri: Uçhisar, Nevşehir, Kapadokya
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Argos Turizm, Mehmet Turgut Eltemur
Ana Yüklenici: Argos Yapı
Proje Yöneticisi: Aslı Özbay
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 491 m2
Toplam İnşaat Alanı: 564 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aslı Özbay