Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Argos Evi / Cevizli Ev

Uçhisar’ın tarihi dokusu içindeki ‘argos in Cappadocia’ otelinin bölge dışından gelen çalışanları için gerçekleştirilen proje, beldenin yeni yerleşim alanı içinde yer alıyor.

Projenin mimarı Aslı Özbay, Argos Evi'ni anlatıyor:

Yapı, mevcut imar planı koşullarına uygun olarak tasarlandı. Temel çıkış noktası, arsa içindeki 20-30 yıllık 3 ceviz ağacını koruma kararıydı: “U” plan şeması buradan kaynaklandı. Tasarımı belirleyen diğer düşünceler, lojmanda konaklayacak otel çalışanlarına aydınlık, kullanışlı, neşeli mekânlar hazırlamak; kullanıcıların bulundukları yer ile ilişkilerini kaybetmemelerini ve yapı içindeyken kuzeydeki görkemli Uçhisar Kalesi yakınında olduklarını hissetmelerini sağlayacak ortak alanlar ve açılımlar sağlamak; ve belde geneline hâkim olan çok renkli, çok süslü villa eğilimine karşı, sade kalarak da nitelikli bina yapılabileceği konusunda bir örnek oluşturmak çevresinde gelişti.

Yön ve iklim koşullarının yapı kullanıcıları için avantajlı olanaklar yaratacağı bazı seçimler yapıldı: doğuya yönlenen odalar, kuzeyde konumlanan ortak alanlar, mutfaklar, manzara açılımları vb… Teras bahçesi, daha ilk günden başlayarak ekibin en yoğun rağbet ettiği mekâna dönüştü.

Yerel olanaklar ve işçilik ile uygulanan binada, doğal taş kaplama detayları, yüksek performanslı yeni nesil yalıtım malzemeleri, özel filtreli cam yüzeyler ve enerji sakınımlı / ısı-pompalı ısıtma-soğutma sistemleri kullanıldı.  Sürdürülebilirlik ve yeşil bina kavramlarının fazlasıyla ticarileştirildiği bir dönemde, bu sözcükleri suiistimal etmeden ve farkındalığı maksimize ederek, doğa ve kullanıcı dostu olmaya özen gösteren bir yapıyı gerçekleştirmek için çaba harcandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Uçhisar, Nevşehir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Argos Turizm
Ana Yüklenici: Argos Yapı
Proje Yöneticisi: Coline Gauthier
Statik Projesi: TML İnşaat
Mekanik Projesi: Kromsan
Elektrik Projesi: Koçak Mühendislik
Tesisat Projesi: Kromsan
Fotoğraf: Coline Gauthier, Deniz Güner
Mimari Mesleki Kontrollük: Aslı Özbay
Şantiye Yöneticisi: Ali Cahit Arı
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 920 m2
Toplam İnşaat Alanı: 1,260 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aslı Özbay
Yardımcı Mimar(lar)
Gülnur Özdağlar