Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Paşabağı Ören Yeri

Nevşehir Paşabağı Ören Yeri projesi, Ven Mimarlık tarafından tasarlandı, uygulaması devam ediyor.

Ofis projesini anlatıyor:

"1994 yılında T.C. Kültür Bakanlığı tarafından davet edildiğimiz ihaleyle başlayan proje serüveni yirmi yıl devam etti. Neredeyse, Ven Mimarlık'ın kuruluşundan bugüne devam eden bir proje süreci. Bugüne kadar üç kez revizyon projesi yapıldı. Nevşehir il Özel İdaresi tarafından ihale edilen Paşabağı Ören Yeri çevre düzenleme projesine ait yapım işinin ise bu yıl tamamlanması öngörülüyor. Projenin tamamlanmasının ardından, peri baca oluşumlarının bulunduğu alanda faaliyet gösteren esnaf yeni yerine taşınacak, ören yerindeki çarpık yapılaşma ve bölgeye yakışmayan rahatsız edici görüntüler ortadan kalkmış olacak. Ayrıca, uygulama süreci sona erdiğinde, otopark alanı da ören yerinin dış çeperine çıkarılmış olacak.

Paşabağı, sahip olduğu peri bacaları oluşumları ile özelleşiyor. Peri bacalarının bulunduğu Paşabağ Vadisi aynı zamanda da peri bacası oluşumu ve gelişiminin en iyi gözlenebildiği yerlerden birisi. Paşabağı çevre düzenleme projesiyle, giriş çıkışların kontrol altına alındığı, sahip olduğu turizm potansiyeli doğrultusunda ihtiyaç duyulan ziyaretçi karşılama merkezinin şekillendiği ve yürüme yollarının düzenlendiği bir ören yeri girişi oluşturmak amaçlandı.

Proje alanının ortasından geçmekte olan Avanos-Zelve yolunun iptal edilerek; daha önce planlandığı gibi ulaşımın, sahanın kuzeyindeki yoldan sağlanması öngörüldü. Böylece oluşumların yoğun olduğu gezi güzergahı ve ziyaretçi karşılama binasının bütünleşmesi sağlandı. Ayrıca bu yolla bağlantılı 16 otobüs ve 26 otomobil kapasiteli açık otopark alanı planlandı.

Projede turist karşılama meydanından başlayarak, etrafındaki yolla birlikte alanı sınırlayan ve güvenliği sağlayan, proje sahasıyla görsel iletişimi koparmayan çevre koruma çiti istendi.

Gezi güzergahı belirlenmiş ve oluşumlara yeterli güvenlik mesafesi bırakılmasına özen gösterildi. Ayrıca kısa tur - uzun tur gibi bir ayrıma gidilmeden zorunlu bir güzergah önerildi. Ziyaretçilerin, taş düşme riski olan bölgelere girmemesi amaçlandı. Gezi güzergahı demontable traversler ve bunların arasında kullanılacak, yörede bulunan dolgu ve taş malzemeleriyle teşkil edilecek. Belirli mesafelerde yine traverslerden yapılmış oturma grupları ve ahşap gölgelikler oluşturulacak.

Binanın oluşumlara doğru yönelmesi ve teras kullanımlarının manzaraya karşı konumlanması sağlandı. Yapı tümüyle çelik konstrüksiyon olarak tasarlandı, doğal arazi üzerinde çelik ayaklar üzerinde teşkil edildi.

Ören yerine gelen turların ziyaretçilerini ziyaretçi karşılama meydanında indirmesi, buradan sinevizyon ve sergi mekanına yönlendirilmesi planlandı. Bilgilendirme sonrasında gişe ve turnike sistemlerinden geçilmek suretiyle, gezi güzergahı başlangıcında bulunan ve amfi oturma düzeninde tasarlanmış olan bilgilendirme meydanında bölgenin geniş kapsamlı bir tanıtımının yapılmasına olanak sağlandı.

Zorunlu gezi güzergahının başlangıç noktasında bitmesi sağlanarak; el sanatları satış birimlerine, ıslak hacimlere ve kafeterya-teras alanlarına ulaşılabilecek. Turlarla gelip, hareket saatini bekleyen ziyaretçiler bekleme ve toplama alanında otobüslere binmek suretiyle ziyaretçi merkezinden ayrılacak.

Bölgenin ismini de aldığı bağlık alanların tekrar canlandırılması için projede geniş bir bölge asma dikim alanı olarak tanımlandı."

Harita
Künye
Proje Yeri: Nevşehir, Kapadokya
Proje Tipi: Diğer Rekreasyon Yapıları
Proje Tipi Grubu: Kültür, Ticari
İşveren: Kültür ve Turizm Bakanlığı
Danışman: Nilüfer Peker
Peyzaj Mimarlığı: Promim Proje
Statik Projesi: Konkan Mühendislik
Mekanik Projesi: Bayhan Mühendislik
Elektrik Projesi: Vin Proje
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 1500 m², 160.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 3465 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gül Güven

Recep Aygın

Fatih Erduman

İrem Erkan