Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Borochemie - Esalco Ofisi

Bor Mineralleri ithalat-ihracatı yapan Borochemie ve kardeş lojistik firması olan Esalco’ un Akasya AVM de bulunan ofislerinin tasarımı ve uygulaması Jeyan Ülkü Mimarlık tarafından gerçekleştirilmiş.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Borochemie - Esalco ortak ofisi, 425 metrekarlik alanda; altı müdür odası, biri yönetim kurulu olmak üzere iki adet toplantı odası, açık ofis, resepsiyon, mutfak ve ıslak hacim alanlarından oluşmaktadır. 

Tasarım konsepti oluşturulurken, Akasya’nın mimari dairesel planına aykırılık yaratması adına, projemizde keskin ve sert geçişleri olan bir yerleşim planı tasarlanmıştır. İşveren firmanın, “Bor mineralleri” ithalat - ihracatı yapmasını vurgulamak adına, doğal hammaddenin kırıklı ve keskin yapısı, yerleşim planımızın omurgası olmuştur. Bu durumda, ofis içi alanlarımızın mimari yapısal özellikleri bu doğrultuda oluşturulmuştur.

Gün ışığı ve kaliteli ışıktan daha fazla yararlanmak, faydalanmak adına, çalışma masaları cephe önlerine konumlandırılmıştır. Bunun yanı sıra, aydınlatma armatürleri lineer profillerden oluşup, yerleşim planının geometrik hatlarına uygun olarak farklı açılarda kullanılmıştır. Açık ofis bölümlerindeki alüminyum lamel asma tavana sıcak bir dokunuş katması adına bitiş elemanları olarak ahşap latalar tercih edilmiştir.

Proje iki firmanın ortak çalışmasına hizmet ettiğinden dolayı, iki ayrı ofiste de ortak tasarım dilinin kullanılmasına özen gösterilmiş, Borochemie ofisi için beyaz degrade cam filmi, masa yüzeylerine dik yeşil kumaş ara panelleri kullanılmış, Esalco ofisinde ise turuncu degrade cam filmleriyle turuncu kumaş ara paneller kullanılmıştır. İki firmaya da hizmet veren resepsiyon bölümü ise, ofislerde kullanılan tüm renkleri içinde barındırması için ışığa göre farklılık gösteren yarı şeffaf cam filmi, zeminde antrasit seramik ile birlikte kullanılmıştır.

Konseptimizi oluşturan bu tanımlayıcı özellikleri fonksiyonellikle birleştirip, ilgi çekici, işlevsel ve dinamik bir ofis projesi yaratılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kadıköy
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Borochemie / Esalco
Ana Yüklenici: Jeyan Ülkü Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 425 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Pınar Tola

Burcu Ercivan