Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Workinton Kozyatağı (AND)

Workinton Kozyatağı’nın iç mimari projesi EOX Mimarlık tarafından hazırlandı.

EOX Mimarlık tarafından daha önce hazırlanan Workinton kurumsal kimlik tasarımlarına sadık kalınarak hazırlanan projede; AND’nin sakin iç avlusuna bakan kısmına ortak çalışma alanları ve kafenin yerleştirildiği yerleşim planı ile, Workinton kullanıcılarına çalışırken soluklanabilmeleri ve kafe-dinlenme alanlarını huzurlu bir şekilde kullanabilmeleri hedeflenmiştir.

Projede ilk adım olarak, mekan iki ana hacme ayrılmıştır. Giriş kısmı kafe alanıyla bütünleştirilerek yarı sesli hacim olarak tanımlanırken, iç kısım tamamen korunaklı hale getirilmiştir. Bu akustik düzen, iki hacim tamamen cam ile bölünerek iklimlendirme için de geçerli hale getirilmiştir.

Çalışma alanı içerisinde yer alan asma kat, ön cepheden geri çekilerek bu mekansal bölünmeyi kuvvetlendirmiştir. Ancak asma katın geri çekilmesi ile elde edilen galeride oluşabilecek kuyu etkisini savuşturmak için, asma katın diyagonal konsollar halinde kafe alanı üzerine çıkması planlanmıştır. Bu sayede giriş alanında tanımlı hacimler oluşturulmuş, bunlar da aydınlatmalarla desteklenmiştir.

Asma kat yapımını da içeren süreçte, AND’nin cephesine yapılan müdahaleyi en aza indirerek AND’ye ve Workinton’a ortak avantajlar sağlanmasına özen gösterilerek, galeri ile Workinton cephesinde bütünlük sağlanmaya gayret edilmiştir.

Banko, kafe, mutfak sabit mobilyaları dışında, iç avluya bakan vitrin önü oturma için sabit mobilya tasarımı yapılmıştır. Workinton içinde yer alan Pause Cafe’ye hizmet eden bu alan, hem bireysel çalışmalar için farklı oturma tipleri sunarken, hem de Workinton’ı tarifleyen bir vitrin vazifesi görmektedir.

Hareketli mobilya seçimlerinin, Koleksiyon Mobilya’dan yapıldığı projede, “Workinton Çalışma Masası” prototip üretimleri ve çoğaltılması gene Koleksiyon Mobilya tarafından yapılmıştır. Tasarımları ise EOX Mimarlık ve Koleksiyon Mobilya ortaklığında olmuştur.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Workinton
Danışman: Pınar Şahbazoğlu
Ana Yüklenici: TMC Mühendislik
Aydınlatma Projesi: Etik ve Teknik Danışmanlık
Grafik Tasarım: Federation
Statik Projesi: Kuram Mühendislik
Mekanik Projesi: Ekşioğlu Ema Mühendislik
Elektrik Projesi: AYER Elektrik
Tesisat Projesi: Ekşioğlu Ema Mühendislik
Çelik Projesi: Kuram Mühendislik
Mimari Mesleki Kontrollük: EOX Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Anıl Salar
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 315 m2
Toplam İnşaat Alanı: 490 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Burak Koltukoğlu