Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Emre Group Merkez Ofisi

Renda Helin Design tarafından tasarlanan ofis İstanbul Şişli'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

İnşaat, turizm ve otomotiv sektöründe vizyoner kurumsal duruşu ile ön planda olan Emre Group merkez ofisi Şişli’de yer almaktadır. Kurumun ileri görüşlü ve yenilikçi bakış açısı Renda Helin Design & Interiors tarafından hayata geçirilen iç mekan tasarımında da hayat bulmuştur. İki katlı yapı avlu formundaki iç bahçesi ile birlikte toplam 220 m²’lik bir alanı kapsamaktadır.

Firmanın yoğunlukla hizmet vermekte olduğu inşaat sektörüne ait detaylar iç mimari tasarım kurgusundaki temel çıkış noktasını oluşturmuştur. Yapıya adımınızı attığınız andan itibaren kendinizi şantiye ortamında hissetmenizi sağlayan dokunuşlar dikkati çekmektedir. Özellikle karşılama ve muhasebe bölümü, müdür odası, toplantı odası ve ortak wc’nin bulunduğu giriş katında hakim olan endüstriyel çizgi inşaat sektörünün temsilcisi sarı ve siyah renklerin vurgusuyla desteklenmiştir. Malzeme seçimleri ham ve doğal görünümü oluşturan materyaller arasından belirlenmiş, inşaat atmosferinin vazgeçilmezi brüt beton, epoksi, tuğla, demir profil ve mesh metal gibi malzemeler tasarımın yapı taşlarını oluşturmuştur.

Projenin en dikkat çekici noktalarından biri hiç şüphesiz ki toplantı odası tasarımında Lego Filmi’nin esin kaynağı olduğu detaylar ve bu detaylarla tuğla ile lego fonksiyonlarının eşitliğinin vurgulanmasıdır. Filmin ana mottosu olan ‘grab a hat lets build something’ firmanın temel görüşü ve sloganı haline gelmiştir. Toplantı masasının bir bölümü orijinal legolardan üretilirken, filme bir diğer atıf ise ayağı vinç formunda tasarlanan ve özel olarak üretilen aydınlatma elemanı ile yapılmıştır. Toplantı odasında duvar bölümüne yerleştirilen çekiçler firmanın bugüne kadar hayata geçirdiği yapıları temsil etmektedir. Çekiç aynı zamanda bir yapının oluşumundaki kuvveti, emeği, iş gücünü ve tümünün var olmuş halini simgelemektedir. Her bir çekiç üzerine projenin yer aldığı semt adı, parsel ve ada numarası işlenmiştir. Grafik çalışmaların birçok farklı noktada ön planda tutulduğu projede merdiven kovasında brüt beton duvar üzerinde firmanın dünya görüşünü ve vizyonunu ifade eden bir slogan kullanılmıştır.

Yapının alt katında teknik personel odası, mutfak bölümü, personel wc, patron odası ve iç avlu ile entegre şekilde planlanan hobi odası yer almaktadır. Her bir mekan kendine ait konsepti temsil edecek şekilde tasarlanmıştır. Firma sahibinin odası siyah rengin fon oluşturduğu bir renk skalasında, diğer bölümlerde olduğu gibi ham ve doğal materyallerle bir arada kurgulanmıştır. Özel olarak tasarlanan ve üretilen çalışma masası aynı zamanda toplantı masası işlevini görecek ve kullanıcının tüm beklentilerini karşılayacak şekilde düzenlenmiştir.

Yeme-içme alanı ve aynı zamanda toplantılarda ve özel günlerde kullanılabilecek bir etkinlik alanı olarak planlanan iç avluya süs havuzu ve ağaç yerleştirilmiştir. Su bereketi, ağaç ise çevreci bakış açısını benimsemiş firmayı temsil etmektedir. İç avlu ile entegre edilen hobi odasında ise firma sahibinin eski yıllardan bu yana gelen siyah kuşak karateci ve boksör kimliği yansıtılmış, mekan istediği zaman ofisinde antrenman yapma imkanı sağlayacak şekilde kurgulanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Şişli, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Emre Group
Ana Yüklenici: Renda Helin Design
Fotoğraf: Furkan Uyan
Proje Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 220 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Begüm Batur

Renda Helin Çilalioğlu Çizer

Çağrı Çelik

Nazlıcan Demirli