Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kariyer.net AR-GE Ofisi

Kariyer.net Ümraniye ofisinin iç mekan tasarım ve uygulamasını A4 Mimarlık yaptı.

Artık neredeyse her sektörün çalışma ve üretim alanları olarak ihtiyaç duyduğu ofis mekanları, aynı zamanda kullanıcıları için de günlük hayatlarının uzun bir kısmının geçtiği yaşam alanları olma yolunda hızla ilerliyor. Bu bağlamda, işverenlerin tasarımcıdan/bizlerden beklentileri sadece kurumsal kimliğin mekana en iyi şekilde yansıtılması değil, aynı zamanda çalışanları için kullanışlı ve kaliteli yaşam alanları da sunması. 2006 yılından bu yana çeşitli kurumlar için ofis iç mekanı tasarlayan ve kendini bu konuda daha da geliştirmeyi hedefleyen Adört Mimarlık, Kariyer.net de dahil olmak üzere birçok farklı sektörden firma ile iş ortaklığını sürdürüyor. Kariyer.net'in, 2011 yılında genel müdürlük ofisinin tasarım ve uygulaması tamamlandıktan sonra, Ümraniye Anel Plaza'da bulunan 800 m2'lik yeni AR-GE ofis mekanının iç mimari projesi de yine Adört Mimarlık'a devredilmişti.

Kurum kimliğinin ve mekansal ihtiyaçların kavranılması, güçlü bir tasarım dilinin oluşturulması maksadıyla, Kariyer.net'in de katılımıyla gerçekleştirilen yoğun tasarım toplantılarının sonunda; dinamizm, teknoloji ve güncellik gibi kurum kimliğini en iyi yansıtan anahtar kelimeler etrafında şekillenen, insan odaklı bir mekan üretilmesi konusunda ortak bir payda sağlandı.

Bunun yanında Adört Mimarlığın birçok projesinde temel problematik olarak ele aldığı; şeffaflık ve yarı şeffaflık gibi kavramlar temel tasarım eksenine alınarak, mevcut yapının fiziksel özelliklerinin bu bağlamda bir avantaja dönüştürülmesi hedeflendi.

Mevcut yapı çekirdeğinin mekansal olanaklarından yararlanılarak, markanın kurum kimliğini en iyi şekilde yansıtan sade ve dinamik bir karşılama duvarı tasarlandı. İç mekana girildiğinde müşteri ve çalışanların ortak kullanımına açık son derece anonim bekleme ve dinlenme nişleri ile karşılama sağlandı. Yarı şeffaf bu nişler örtük bir şekilde çalışanlara yarı özel alanlar sunmayı hedefliyor. Bu nişlerin karşısında ise herkesin kullanımına açık oyunsu öğelerle donatılmış bir ortak mekan bulunuyor.

Açık ofis ihtiyacı, şeffaflık kavramı ile süperpoze edilerek toplantı salonları, ortak alanlar ve çalışma alanlarının mekanın heryerinden tek bir bakışta bir arada algılanabileceği bir ortam yaratılması hedefleniyor. Bu bağlamda, ağır bölücü duvarların yerini, şeffaf ayırıcılar ve yarı şeffaf perdeler aldı. Mobilyalarda kurum kimliğini yansıtan renkler kullanıldı ve yaratılan dairesel biçim dili ile mekanın dinamik etkisinin artırılması amaçlandı. Tavan, teknik elemanların saklanmasına olanak verirken, mekan geçişlerinde karşılaşılan yırtılmalarla ve eğrisel hareketlerle monotonluktan uzak bir ortam yaratılmasına da katkı sağladı. Aydınlatma elemanları ise, genel olarak iç mekandaki mobilyalarda göze çarpan dairesel detaylarla benzer bir biçim diline sahip ve diğer tüm mekansal elemanlar gibi sade ve dinamik mekan karakterini vurgulayacak öğeler olarak ele alındı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ümraniye, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Kariyer.net
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 850m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Adil Kırkaya

Erdem Argun

Argun Alıcı