Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Grill Polonez Vadi İstanbul

2015 yılında GVDS Mimarlık tarafından tasarlanan Grill Polonez Restaurant’ın 2. şubesi de GVDS Mimarlık tarafından tasarlandı ve Şubat 2018’de Vadi İstanbul’da hizmete girdi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Steakhouse restaurant olan Grill Polonez, İstanbul’un kalbinde, Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi’nin açık alanında  yer almaktadır. Bu konum projenin  açık, yarı açık  ve kapalı alanlardan oluşmasını sağladı.  Dış mekanla  ilişkili olarak konumlandırılan restaurant;  kullanıcı için tanıdık ve samimi hisler yaratan bir atmosferle biçimlendirildi.

Restoranın oturma bölümleri farklı yaş grubunun getirdiği ihtiyaçlara  hitap edecek şekilde aynı tasarıma sahip farklı birimlerle düzenlenmiş. Bu sayede geniş mekan, kişi ve gruplarca daha kolay benimsenebilecek ufak parçalara ve kimliklere ayrışmaktadır. Her gereksinime cevap verecek türden masalar ve oturma gruplarının tasarımı ve yerleşimine özen gösterildi. Yarı açık terasta bulunan alandaki uzun masa  ve açılır kapanır camlar ile bu bölüm  toplantılar ve organizasyonlar için özel bir alan haline getirilebilir şekilde tasarlandı. Bu alan sayesinde işletme kalabalık grupları rahatlıkla ağırlayabiliyor.  Müşterilerin pişirme sürecini izleyebilmesi ve hijyen konusunda kendilerini güvende hissetmeleri için mutfak yarı açık olarak tasarlandı.

Grill Polonez Restaurant’da  müşterilerin kasap ve şarküteri alışverişlerini  yapabilecekleri  geniş bir et reyonu  tasarlandı.

 Ahşap, taş, tuğla ve halat gibi ham malzeme kullanımının, mekanın bütününe yayılarak iç mekanda olduğu gibi açık ve yarı açık mekanlarda da tüm sıcaklığıyla misafirleri karşılaması sağlanmıştır.

Gemi omurgasından esinlenerek tasarlanan kirişlerin üzerinde yaklaşık 2,4 km halattan oluşan yarı örtücü sistem uygulandı. Bu hafif tavan örtüsüyle hem oluşabilecek akustik problemlere çözüm getirilmiş, hem de alçalarak insan ölçeğine uygun hale getirilen tavanın, mekandaki atmosferi yumuşatması ve ortaya çıkabilecek teknik problemleri avantaja dönüştürmesi sağlanmış.

Teraslarda kullanılan ve iç mekandaki malzeme dokusuna gönderme yapan ahşap kiriş gölgelikli çatının tasarımında ise uçak kanadı kesitinden esinlenilmiş. Böylelikle , ana binaya takılan teras alanlarında, dışarıya doğru yükselerek uzanan, teras alanı oldukça aydınlık kılan bir açılır  çatı çözümü getirilmiştir. Bu çatı biçimi, benzerleri arasında Grill Polonez Restaurant’ı farklı bir konuma getirmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Modern Restoran ve Kafeterya İşletmeleri AŞ
Ana Yüklenici: Nova Reklam ve Dekorasyon
Proje Yöneticisi: Görkem Volkan, Demet Öğütler
Grafik Tasarım: Nova Reklam ve Dekorasyon
Statik Projesi: 2e Design Mühendislik
Mekanik Projesi: Gök-Ay Proje ve Mühendislik
Elektrik Projesi: Gök-Ay Proje ve Mühendislik
Tesisat Projesi: Gök-Ay Proje ve Mühendislik
Çelik Projesi: 2e Design Mühendislik
Altyapı Projesi: Gök-Ay Proje ve Mühendislik
Fotoğraf: Ali Bekman Photography
Şantiye Yöneticisi: Onur Çınar
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 850 m²

Pin It
Mimar

Görkem Volkan

Demet Öğütler

Müge Karaşahin

Onur Çınar

Mehmet Karadeniz