Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bomonti Apartmanı

Şişli Bomonti'de 4.5m cepheli dar bir parselde tasarlanan Bomonti Apartmanı, her biri 80 m2 olmak üzere üç farklı plan tipinde iki odalı altı apartman dairesi ile 150 m2'lik dubleks çatı dairesinden oluşmakta.

Sıkışık bir parselde ergonomik verimlilik ve doğallık amaçlanarak tasarlanan yapı, aynen bir tekne gibi bulunduğu yere uyumlu ama her an oradan ayrılacak gibi de kendi bireyselliğini koruyan bir kimlik gözetilerek tasarlandı.

Yapının tasarım aşamasında bulunduğu sokaktaki komşu binaların ileride değişeceği göz önüne alınarak bu yapılara da model olabilecek bir cephe düzeni benimsendi. Mavi renkli yüzeyler ve kızıl sedir ağacı kaplamanın öne çıktığı cephede üçüncü boyutta hareketlilik kazandırmak için hem güneş kırıcısı hem de bitki saksıları olarak işlev gören metal ızgaralar kullanıldı. Balkon korkulukları ve iç mekandaki diğer detay ve malzemeler de tekne mimarisinden izler taşımakta. Cephenin ayrı bir profil veya fuga ile bitirilmemesine özen gösterilerek ileride bitişik parsellerde yer alacak binalarla oluşabilecek uyumlu bir birlikteliğe imkan verildi.

Salonun bulunduğu ön cephede yerden tavana kadar uzanan camlar dar ve uzun mekana bol ışık ve hava almayı kolaylaştırıyor. Zeminde kullanılan ahşap parkelerle iç mekanda da yapıdaki sıcak ve doğal atmosferin devam etmesi sağlandı. Çatıda kullanılan güneş panelleri ile yapının ortak elektrik sarfiyatına katkıda bulunulması amaçlandı.

Künye
Proje Yeri: Şişli, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Toplam İnşaat Alanı: 2,000 m²

Pin It
Mimar

Görkem Volkan