Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aca Suite

34 Architects tarafından tasarlanan Aca Suite, İstanbul Kağıthane İlçesi'nde mevcut yapı stoğunun yenilenmesi çerçevesinde değerlendirilen bir bölgede konumlanıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Projemiz sokak kotuyla bütünleşik, kaldırımı kendisi için sınır kabul eden, kent içi yerleşimde sıklıkla karşılaştığımız türde bir apartman bloğudur.

Araç asansörü ile ulaşılan bir kapalı otopark ve 36 konut biriminden oluşmaktadır.

Söz konusu parsel bazındaki imar durumunun katılığı ve işverenin m2 kullanımına dönük olarak maksimumu talep etmesi, arazide güçlü kot farkının bulunması, parsel sahiplerinin şahsi talepleri tasarımın genel hatlarını belirlemiştir.

Bu sebeplerden dolayı zorunlu hale gelen tasarım kurgusunda ki alternatifsizlik ve mimari tasarımı salt çözülmüş bir plan şemasından çıkarma arayışı; 34 Architects Ekibi'nin ofis içinde sürekli dillendirdiği "küçük de olsa bir fikir" mottosuyla birleşerek Aca Yapı'nın eski şantiyelerinde atıl durumda kalan ve hurdaya verilmesi düşünülen trapez levhaları yeniden değerlendirmeyi ve tasarıma cephe kaplama malzemesi olarak entegre etme fikrini gündeme getirmiştir.

Bu çerçevede yüzeyi düzgün olan kullanılabilir levhalar seçildi. Yetmeyen kısım etraftaki şantiyelerden tedarik edildi.

Sıralı işlemlerden geçirilen sac trapez levhalar uzun yıllar yıpranmayacak hale getirildi. İnceliğinden kaynaklı titreşim yapması muhtemel olan levhaların montajı esnasında, demir konstrüksyon ve levha arasında kauçuk levhalar kullanıldı.

Cepheye özgü olarak tasarlanan diğer uygulama detaylarıyla ses, ısı ve su yalıtımı sağlanmış oldu.

Böylelikle Aca Suite tüm paydaşların beklentilerini yerine getirirken; ayakta olduğu süre boyunca çevresine ve tüketilen kaynaklara vb. karşı duyduğu sorumluluğu küçük yollu da olsa hissettirmeye çalışmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kağıthane
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Büşra Çevik Tiz, Aca Yapı ve İnşaat
Ana Yüklenici: Protim Proje ve Teknoloji
Mimari Mesleki Kontrollük: Cenk Saraçoğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 553 m2
Toplam İnşaat Alanı: 3,592 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cenk Saraçoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Beyza Eroğlu
İrem Nur Tat