Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Alyapark Apartmanı

İstanbul’un Pendik ilçesinde E5/D100 anayoluna yakın bir arsa için projelendirilmiş olan yapı yönlenmesini deniz manzarasına veya güneye doğru yapar.

Tüm dairelerin tüm odaları manzara ve güneşi görürken merdivenler, asansörler ve koridorlar gibi servis veren hacimler arka kuzey cepheye yerleşir. Böylece net bir ikilik ve zıtlık kurgulanır. Bu kurgu cephe diline de yansıyarak ön cephede dalgalı ve daha serbest bir geometriyle yaratılan balkonlara yol açar. Arka cephe ise daha masif ve düz geometrili kütlelerle bir avluya açılır. Bu arka avluda sosyal alan, havuz, çocuk parkı gibi peyzaj öğeleri yer alır.

Kesitte ise arsanın konumunun gerektirdiği ticari hacimler alt katlara yola komşu olacak şekilde yerleşir. Bu koyu gri renk cepheli ticari baza üzerine beyaz balkonlarıyla konut kütlesi çıkar. Bu cephe mavi camlı yatay giydirme cephesiyle Pendik marinasına, denize ve yelkenlilere gönderme yapar. Ahşap asmatavanlı balkon altlarının ve önerilmiş olan yine ahşap güneş kırıcıların inşa edilmemiş olması bu benzetmeyi zayıflatsa da serbest dalga geometrisi ile referans pekişir.

Bodrumlarda ise otopark, sığınak, depo, teknik hacim gibi alanlar yerleştirilmiştir. Tonoz çatılı son katta ise dubleks daireler yeralarak tasarım sonlandırılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Pendik, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Barış İnşaat
Ana Yüklenici: Barış İnşaat
Statik Projesi: Asko Yapı
Mekanik Projesi: MEC Proje
Elektrik Projesi: TGM Elektrik
Fotoğraf: Büşra Yeltekin
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 3,990 m²
Toplam İnşaat Alanı: 22,540 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Vehbi İnan

Bahar Beyhan İnan

Hazal Özkan

Müge Ersöz Tuştaş

Rania Hosni

Kutay Çakmak