Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Liv Marmara

Proje alanı İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde, Ambarlı Limanı’na erişim için kullanılan Limanyolu caddesi üzerinde kat sınırlaması ve yüksek emsali bulunan bir yapı adasıdır.

Arazi, güneyinde Beylikdüzü toplu konutları bölgesine erişim sağlayan Fatih Sultan Mehmet caddesi ve doğusunda hızlı araç trafiği bulunan Limanyolu caddesinin kesişiminde bulunmaktadır. Konut, ofis ve ticaret paydasında geliştirilen yoğun mimari program ihtiyaç duyulan fiziksel mekanları blok bazında karşılayamadığından aynı zamanda çeperde gelişip kentin dezavantajlarına izolasyon sağlayacak kamusal bir meydan yaratma fikri ile monoblok bir kitle yerleşimine karar verilmiştir.

Arazinin hemen önünde bulunan Ambarlı atık su, EÜAŞ Doğalgaz, TEAŞ ve TEDAŞ gibi teknik hizmet santralleri oluşturduğu büyük boşluk sebebiyle, arazi önü kapanmayacak ve zemin kat hizasından itibaren panoramik Marmara denizi manzarasına sahip konumdadır. Tasarım süreci içerisinde konut ihtiyaçları ve değişen kullanıcıların farklılaşan talepleri göz önünde bulundurulmuş ve gerektiğinde eklenebilir, bir araya gelebilir nitelikte birim elemanlar tasarlama yaklaşımı ön planda tutulmuştur.

Limanyolu caddesi üzerinde yapıya bir baza gibi hizmet eden ticaret ünitelerinin üstünde ofis kısmı ve sonrasında üzerinde şekillenen konut bloğu bulunmaktadır. Konut bloğunun zemin katı, meydan tarafından girildiğinde ticari ünitelerin bulunduğu kamusal bir alandır.

Konut tipolojisi ve planlama açısından “kutu” olarak ifade edilebilecek en ufak birimlerin dışında, formun çeşitli cephe malzemeleri ve oranlar ile farklı parçalardan teşkil tek bir kütle kompozisyonu olduğu ifade edilebilir.

9 farklı tip ve 495 bağımsız bölümden oluşan konut bloğu ve 39 ticari ünite ile birlikte toplamda 539 bağımsız bölümden oluşmaktadır.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beylikdüzü
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Liv Yapı
Danışman: Burcu Oğuz
Ana Yüklenici: Liv Yapı
İç Mekan Projesi: Uğur Şeker Mimarlık, A2 Tasarım
Aydınlatma Projesi: Merve Dönmez Yaşa
Statik Projesi: Tolga Bozyiğit
Mekanik Projesi: Reşat Işık
Elektrik Projesi: Yalçın Kaya
Maket: Sistem Maket
Fotoğraf: Alp Eren, Alt-Kat Architectural Photography
Şantiye Yöneticisi: Şevket Burak Başer
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 9.644 m²
Toplam İnşaat Alanı: 58.332 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydın Avunduk

Arman Yaşa

Özgür Dağlar