İlgili Projeler

Nişantaşı Daire

36. Paralel Mimarlık ve Mühendislik projeyi anlatıyor:

İstanbul, Nişantaşı' nda aynı katta bulunan iki apartman dairesinin birleştirilerek tasarlandığı 640 m² konut projesinde, İstanbul' dan 36. Paralel Mimarlık ile Londra' dan Atelier T-Delight ofisleri birlikte çalışmıştır.

Konsept ve mekanların düzenlenmesinde/oluşturulmasında ev sahiplerinin yaşam tarzları, ihtiyaçları ve ailenin sanat koleksiyoneri oluşu göz önünde bulundurulmuştur.

Dört cepheli dairede, personel ve iş odaları ile teknik mekanlar çekirdekte toplanarak yatak odaları ve salonun cephelerden ışık alması sağlanmıştır. Mekanlar oluşturulurken üç çocuk odası, ortak yaşam alanı, iki ayrı misafir odası ve ebeveyn  suiti farklı cephede konumlandırılmış ve tüm mekanlar gün ışığından faydalandırılmıştır. Bu mahaller arası geçişler ise sanat eserlerinin bulunduğu koridorlarla sağlanmıştır.

Projede ahşap, mermer, seramik, pirinç, deri gibi farklı malzemelerin bir arada kullanılmıştır.

Tüm aile bireylerinin bir arada zaman geçirdiği televizyon ve açık mutfak bölümü, davetlerde kullanılan bar bölümü, misafirlerin ağırlandığı oturma ve yemek bölümü olmak üzere, ortak kullanım alanlarına üç farklı fonksiyon verilmiştir. Bu alanları bölen mevcut kolonlara etanollü şömineler ilave edilerek mekanlar tanımlandırılmıştır.

Mevcut tavanların yüksek olmamasından dolayı aydınlatma, dairede kullanılan sanat eserleri de göz önünde bulundurularak sıva üstü armatürler ve gizli aydınlatma elemanları ile desteklenmiştir.

Avrupa' nın çeşitli şehirlerindeki antikacılardan toplanan mobilya ve eserler ile projeye özel tasarlanan mobilya üniteleri bir arada kullanılmıştır.

Ev sahipleri yurt dışında yaşadığından dolayı daireyi daha rahat kontrol edebilmek için akıllı ev sistemi tercih edilmiştir. Akıllı ev sistemine aydınlatma, güvenlik, ısıtma-soğutma, ses ve görüntü sistemleri ilave edilmiştir.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Şişli, Atelier T+Delight
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Arınç Gayrimenkul Yatırım
Ana Yüklenici: 36. Paralel Mimarlık ve Mühendislik
Aydınlatma Projesi: 36. Paralel Mimarlık ve Mühendislik, Atelier T+Delight
Elektrik Projesi: 36. Paralel Mimarlık ve Mühendislik
Tesisat Projesi: 36. Paralel Mimarlık ve Mühendislik
Altyapı Projesi: 36. Paralel Mimarlık ve Mühendislik
Mimari Mesleki Kontrollük: 36. Paralel Mimarlık ve Mühendislik
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 640 m²

Pin It
Mimar

Soli Kaplanoğlu

Şule Arınç

Mustafa Kemal Özdil

Mesut Kanlı