+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

EDC - Expo 2017 Astana Enerji Merkezi

Astana'da 2017 yılında gerçekleştirilecek Expo fuar ve sergisinin enerji üretim, altyapı kontrol merkezi ve yönetim ofislerinin bulunduğu Enerji Merkezi, Expo'nun bir anlamda beyni olarak işlev görecek.

Dış kabuk tasarımı daha önceden yapılmış yapının mekan organizasyonu ve iç mimari çözümlerinin yanı sıra çatı birleşimleri ve cephe koordinasyonu da MDArch Mimarlık tarafından üstlenildi.

Toplam 27.000m2'lik kapalı alana sahip binanın MDArch Mimarlık tarafından üstlenilen giriş lobileri, ofis alanları, ziyaretçi alanı, konferans salonu ve enerji üretim kontrol bölümü gibi toplamda 16.000m2'yi bulan ortak mekanların iç mimari tasarımında EXPO'nun merkezi olarak işlev görecek olan binanın gücü ve enerji ile olan ilişkisi iç mekan tasarımında da hissettirilmek istendi.

MDArch Mimarlık'ın diğer projelerinde de çoğunlukla benimsediği gibi, mevcut strüktür ve kabuğa en az şekilde değerek, adeta teyellenmiş şekilde tutturulan yüzeylerde enerji ve iletişim ağırlıklı işleve uygun olarak dijital olarak dönüştürülebilen ekranlar kullanıldı.

Toplam 750 çalışana hizmet edecek binada, kullanıcıların aidiyet hissini yaşamaları için doğal desenlerle perfore edilmiş parlak ve pürüzsüz geniş yüzeylerin yanında doğal ahşap yüzeyler de kullanıldı. Ofis alanlarının çevrelediği geniş bir kış bahçesinden oluşan galeri ziyaretçileri karşılarken yukarıdan gelen gün ışığı da mekanın dış hava koşulları ile görsel bir ilişki kurmasını sağlıyor.

İşlevine uygun olarak olası tüm alternatif enerji üretimi ve sürdürülebilirlik önlemlerinin alındığı binanın VIP alanlarının bulunduğu bölüm ise, dışarıda fotovoltaik panellerden toplanan elektriğin tüm EXPO alanına dağıtıldığı trafo hangarının üstüne konsol olarak taşacak şekilde tasarlandı.

Künye
Proje Yeri: Astana, Kazakistan
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Akfa Holding
Proje Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 27,000 m2

Pin It
Mimar

Görkem Volkan