Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Piri Medya

Albayrak Holding'in Topkapı'daki yerleşkesinde hizmet veren şirketlerinden Piri Medya'nın, dijital yayıncılık içerik ve konseptine uygun olarak iç mekan tasarımı gerçekleştirilmiş.

YDKSTUDIO, projeyi anlatıyor:

Albayrak Holding'in, mevcut bir binanın dönüştürülmesi ile oluşturulan yeni yerleşkesinde, giriş katın 500 metrekarelik bölüntüsüz bir alanı dijital yayıncılık hizmeti veren Piri Medya'ya ayrıldı. Binanın genel mimari yapısının statik ve ağır duruşunun aksine, Piri Medya, renkli, dinamik ve dijital yayıncılığın kodlarının okunabileceği yeni bir tasarım arayışındaydı.

Bu geniş ve açık ofis alanının öncelikle fonksiyonel ayrımlarını yaptık. Editörler, yazılımcılar, İngilizce, Türkçe ve Arapça yayıncılık alanları, toplantı odası, genel müdür odası ve yazı işleri müdür odası gibi bölmeleri ayrıştırdık. Toplantı ve genel müdür odasını cam kutular içine alarak mahremiyet kazandırdık. Yanısıra her oturma grubu kendi çalışma alanına göre ayrıştı. Oturma gruplarının başlarındaki kolonlara numaralar vererek grafik tasarımdaki başlangıç noktalarımızı belirledik. Gri ve yeşil renklerdeki şirketin tümünde kullanılan kurumsal renklerdeki halı karolarını pikseller şeklinde dizerek dijital dünyaya bir gönderme yapmayı amaçladık ve aynı pikselleri grafik tasarıma da taşıyarak bütünlük sağlamayı amaçladık. Sarı ve turkuaz renklerin kullanıldığı alanda beyaz ve siyahı ana renk olarak bıraktık ve kurumun logosunda yer alan kırmızıyı yalnızca girişte vurgulayarak özellikle sim algısını güçlendirmek istedik.

Pleksi malzemenin bolca kullanıldığı mekanda, çeşitli yüksekliklerde yüzey kabartmaları oluşturduk ve buradaki grafik dili film baskılarla cam yüzeylere de taşıdık. İngilizce, Arapça ve Türkçe yayıncılığa dair literatürü bir çit görsel sergileme alanımıza dönüşen kolonlar üzerinde kullandık.

Ana duvarlardan birini boş bırakarak üzerine projeksiyon yansıtmayı ve o alanı çalışanların kendi interaktif alanı haline getirmeyi hedefledik.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Fatih
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Piri Medya
Grafik Tasarım: Didem Ateş
Fotoğraf: Önder Tür
İnşaat Bitiş Yılı: 2014

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yasemin Darbaz Karaca