Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

DKY TEM

MDArch Mimarlık projeyi anlatıyor:

İstanbul Sultangazi bölgesinde kentsel dönüşüm yönetmelikleri kapsamında 1,000 adet konutu içerecek şekilde tasarlanan DKY-TEM projesinde kısıtlayıcı ve yönlendirici emsal hesaplarının belirlediği prototip şemada arazinin topoğrafyasının yarattığı imkanlar ile mümkün olan en geniş kamusal mekan projenin ağırlık merkezi olarak yaratılmaya çalışıldı. Bu nedenle arazinin ortasında sosyal tesis ve ortak bahçeyi oluşturacak şekilde çeperlerde konumlanan lineer blokların, arazinin etrafındaki sokak ve caddelerle olabilecek en esnek ilişkileri kurması hedeflendi.

Daire planlarında, dış çepere bakan cephelerde yatak odaları konumlandırılırken, daha cazip olacağı şimdiden belli olan ortadaki ortak bahçeye bakan cephelerde ise mahremiyet kaygıları da gözetilerek salonlar ve oturma odaları açılı bir şekilde yerleştirildi.

Arazinin alt ve üst uçlarında 18m'yi bulan kot farkı, kademeli bir vaziyet planının oluşturulmasına imkan vererek fonksiyonların ayrışmasına ve araziyi daha esnek şekilde kullanmaya yardımcı oldu.

Künye
Proje Yeri: Sultangazi, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: DKY
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015

Pin It