İlgili Projeler

Agena Park 3+1 Örnek Daire

Çakıltaşları Mimarlık Tasarım olarak İstanbul/Bahçeşehir'de bulunan Agena Park Evlerinin örnek daire dekorasyonu yapılan 3+1 daire için doğal malzeme ve doğal dokuların ön planda olduğu, fonksiyonel, şık, ve karakteristiği olan mekanlar tasarlandı.

Uyguladığı tüm örnek daireler için farklı hikayeler yazarak mekanlara karakteristik özellikler katmaya çalışan Pebbledesign, Agena Evlerinde de hayal edilen aile tipini, mekanlarda tasarladığımız detaylarla yansıttı.

Ferah ve aydınlık girişi aksesuar ve mobilyaya boğmadan fonksiyonel bir şekilde tasarladı. Giriş duvarında çakıltaşları formunda ufak aynalarla duvara hareket ve ışıltı kazandırdı. Bunun yanında çakıltaşı formunda oturma pufu ve özel üretim halıyla bir kombin oluşturdu.

Salonda, doğallığa ve doğaya dönüşü vurgulamaktan yola çıkarak, bunu biraz daha şık ve avangard bir tarzla kombinledi. Doğal malzemelerin sadeliği ve avangard detayların birbirleriyle bütünleştiği farklı bir yaklaşımla dekorasyonu renklendirdi. Patchwork konsepti, salonun genelinde hakim olan ana düşünce. Ceviz ağacının farklı yönlerde işlenme biçimlerini bir araya getirerek oluşturulan tv ünitesi salonun odak noktası haline geldi. Hem ahşabın natürelliği mekana taşınmış oldu, hem de tekdüzelikten sıyrıldı. Oldukça ilgi çekici ve farklı bir tasarım oldu. Bu yerde tek renkli patchwork kilim ve patchwork berjerlerle kombinlendi.Salonda genel olarak bej ve acı kahve tonlarını patchwork mobilyalarda kullanılan farklı renkli kumaşlarla hareketlendirildi. Mekandaki bu arka fon renk, renkli kumaşların enerjisini ön plana taşıdı, bunu ahşabın doğallığıyla bütünleştirerek natürel ve enerjik bir hava yaratıldı. Salonda oturma bölümünün arka tarafında yemek bölümü bulunuyor. Burası genel mekana göre daha avangard detaylar tasıyan bir bölüm. Buna rağmen mobilya tasarımlarında kullandığımız genel sadelik ve malzemenin yalın kullanımı sayesinde sade ama şık bir hava vermeyi dengelendi. Yemek masası yanında bulunan servis dolabının arkasında bulunan geniş aynayı mekana derinlik ve ışıltı katması için kullanıldı. İnce ve zarif bir çerçeveyle ayna hareketlendirildi.

Ebeveyn yatak odasında kır kokuları ve Akdeniz havası ön planda. Akdenizin mavisini yansıtan petrol mavisi rengi ve dantel detayları, patine mobilyalarla kombinleyerek ferah ve huzur dolu bir yatak odası tasarlandı. Yatağın karşı duvarında petrol mavisi duvar kağıdı kullanıldı. Bu duvarın önünde boy aynası, duvara yaslı duruyor. Önündeyse beyaz patineli bir makyaj masası ön plana çıkıyor. Yatak başında ise daha sakin bir renkte duvar kağıdı kullanarak renk dengesi oluşturuldu. Petrol mavisi rengi ve vizon tonları yatak örtüsünde tekrar ediyor. Yatak örtüsünde ve tüllerde ise beyaz danteller kullanarak tam bir akdeniz havası oluşturuldu. Aksesuar olarak kullanılan mavi kır çiçekleri beyaz dantellerle uyumlu ve yumuşak bir tat kattı.

Genç erkek odası olarak tasarlanan mekan için ise rock konseptine göre hazırlanıldı. Genç ruhun ve müziğin ön plana çıktığı bir yer burası. Siyah-beyaz ve kırmızı renkleri kullandığımız bu mekanda müziğin ve rock temasının genç odasına en yakışan tema olduğunu düşünerek, bu fikir üzerine gidildi. Siyah ve beyaz renklerden oluşan çalışma masası üzerinde duvara asılı ROCK yazılı dolaplar, hem kitaplar hem de cdler için bir yer oluşturuyor. Bunun karşısında yer alan beyaz giysi dolabı kapaklarının üzerinde ise resim çerçeveleri yer alıyor, aynı zamanda bu çerçeveler kulp vazifesi görerek hem görsellik hem de fonksiyonelliği birleştiriyor. Yatak mobilyasında beyaz lake, tekstilde ise siyah renk kullanarak siyah ve beyaz arasında hoş bir denge yakalandı. Yatağın yan duvarında nota çizgilerine atıfta bulunan bir duvar aksesuarı tasarlandı, duvara hareket kattığı gibi üzerine not kagıtları asılarak da kullanılabiliniyor. Yerde kullandığımız özel üretim nota desenli halıysa güzel bir bütünlük sağladı.

Odalardan bir diğeri ise küçük çocuk odası olarak tasarlandı. Oldukça renkli ve neşeli bir oda olması düşünülen mekanda doğa ve doğanın renklerini beyaz arka plan rengiyle vurgulandı. Altında hareketli oyuncak kutularının yer aldığı basamaklarla ufak bir ranza sistemi tasarlandı. Hem eğlenceli hem de fonksiyonel bir yatak oldu. Yatak korkuluğu görevi gören ahşap NATURE yazısı arka planda yer alan doğa temalı özel tasarım duvar kağıdıyla bütünleşiyor. Yatağın karşısında yer alan giysi dolabı ise konsepte uygun izler taşıyarak, kulp detayı olarak çam ağacı ve dolap üst bitişi olarak dağlar baz alınarak dolaba aplike edildi. Böylece ufak kullanıcılar için mobilyalar birer eşya olmaktan çıkıp, oyuncaklaşıyor. Renkli kumaşlarla dikilen minder oturmalar ise cam önünde oyun oynamak ve oturma için ideal bir alan oldu. Bulut formunda halı ise özel olarak yaptırılarak mekanla bütünleştirildi.

Künye
Proje Yeri: Esenyurt, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Kumuşoğlu İnşaat
İç Mekan Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Proje Yöneticisi: Neslihan Pekcan
Aydınlatma Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Elektrik Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Fotoğraf: Murat Tekin
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2008

Pin It
Mimar

Neslihan Pekcan