İlgili Projeler

Şahbaz Evi

1 çalışma odası, 2 çocuk yatak odası, 1 ebeveyn yatak odası olmak üzere 4 oda 1 salondan oluşan evin iç mekan projelendirilmesi Çakıltaşları Mimarlık Hizmetleri'ne ait.

Evin genel tarzı:

Düz hatlı mobilyaların, eğrisel hatlı aydınlatma ve aksesuarlarla kombinasyonu. Bir çok renk ve malzeme bir arada kullanılırken hiçbirinin tekbaşına çok öne çıkarak aykırı durmaması. Sade tasarımların farklı tekstil kumaşlarla, genele hakim düz renklerin, dengeli kullanılan desenlerle kırılması. Her mekanın farklı bir renkten yola çıkılarak toplamda aynı tarzda bir evde dekorasyonun oda bazında farklılaşması. Çocuk odasında canlı mavi tonu meşe ile sakinleştirilirken, yatak odasında istenen loş ortamın, koyu renklerin romantik lila tonlarıyla yumuşatılarak yaratılması.

Evdeki tüm ahşap, cam, paslanmaz ve döşemeli mobilyalar Pebbledesign tasarımı ve özel imalat.

Salon mobilyalarında modern ve geometrik hatlar kullanırken, tekstil ve duvar kağıdında daha gösterişli, içinde altın tonları olan ürünler tercih edildi. Salona hakim mürdüm ve yeşil tonlarını kombine etmek için her iki tonu da barındıran desenli kumaştan puf ve minderleri yapıldı. Geometrik hatlı mobilyalarla klasik aydınlatma ve berjer geçişini desteklemesi için desenli duvarkağıdı kullanıldı. Ahşapta doğal renkli bambu ile açık bej tonunda parlak lake ve parlak paslanmaz çelik kullanıldı. Mobilyaları mürdüm renkle kombine etmek için mürdüm tonlarında boyalı camlarla destekledik (TV ünitesi cd dolapları, köşe aksesuar ünitesi camları ve berjerler arası klasik sehpa üstü). Yemek masası arkasında altın varaklı ayna kullanıldı ve bu duvarda komple gizli aydınlatma yapıldı. Aydınlatmalarda, salonun genelinde kullanılan paslanmaz çelik ile devam edildi ama daha klasik hatlarda ve kristal camlı ürünleri tercih ettik.Yemek masasının üstünde 3 adet kristal camlı aydınlatmanın içindeki yeşil camlar özel olarak yaptırıldı. Oturma grubu üstünde, paslanmaz çelik ve kristal avize kullanıldı.

Evin oldukça geniş olan girişini, hem salonla aynı olmayacak hem de salona uyum sağlayacak şekilde dekore etmek istendi. Böylece malzeme olarak sadece bambu ve paslanmaz çelik girişe taşındı. Hem zeminde kullanılan doğal taş ile uyumlu olması hem de istenilen şıklığı verebilmek için tekstil ve kağıtta altın yaldız ve kahve tonları kullanıldı. Böylece barrisol ile aydınlatılan mekanda pvc'nin soğuk etkisinin hissedilmeden homojen bir aydınlatma yapılması hedeflendi. Zeminde kullanılan doğal post ile hem taşın doğallığı vurgulandı hem de post üstündeki altın boya serpmeleriyle duvarkağıdı ve varak koltuğa uyum sağlandı.

Ebeveyn yatak odasında wenge kaplama ve ekru renkli parlak lake kullanıldı. Yatak başındaki gizli aydınlatmalı cam arkası dallar Pebbledesign tasarımı. Geometrik hatlı mobilyalar, tekstil, duvar kağıdı ve aydınlatmada kullanılan çiçek motifleriyle kombine edildi. Aydınlatmanın rengi ve lila rengi camları özel yaptırıldı. Soyunma odası sürgülü kapıda boyalı cam ve lake cilalı marotte kullanıldı.

Genç odasında mavi lake ile doğal cilalı freze meşe kullanıldı. Yatak başına uygulanan lake kutulara, oda sahibinin hobisi olan motosiklet maketleri yerleştirildi. Yatak örtüsü özel olarak yaptırıldı.

Daireler, ev sahiplerine tamamen bitmiş olarak teslim edilmişti fakat istekleri üzerine antre, koridor ve mutfaktaki seramikler kırılarak doğal taş döşendi. Sapelli parkeler sökülerek yerine daha açık tonlu Amerikan meşe lamine parke döşendi. Çok ağır ve hantal bir görünüm veren, evin genelinde kullanılmış kartonpiyerli ve downlight aydınlatmalı tavanlar komple sökülerek gizli aydınlatma detaylı düz alçıpan tavan yapıldı. Salon ve mutfaktaki cam sürgülü kapılar sökülerek daha sıcak bir ev havası veren doğal bambu kaplamalı sürgülü kapılar yaptırıldı. Antrede mevcut olan wenge renki vestiyer tamamen kaldırılarak ev sahiplerinin ihtiyaçlarına göre iç düzenlemesi yapılan lake ve bambu kaplamalı vestiyer tasarlandı. Mevcut oda kapıları komple lake yapıldı ve pervazları değişti.

Daire, gerek pencere alanları, gerek metrekaresiyle oldukça ferah bir daire. Bu nedenle istenilen koyu renkleri kullanırken karanlık olur mu diye fazla endişe duymaya gerek kalmadı. Sadece tavanları sadeleştirerek hacim olarak biraz daha rahat bir mekan olmasına ve gereksiz kartonpiyer detaylarıyla gözyorulmasını engellemeye çalışıldı. Çocuk odalarında uyuma-çalışma-dinlenme-depolama fonksiyonlarının hepsini yerine getirebilmek için küçük alanları mekana uygun yerleşimle ve uyumlu renk tonlarıyla en işlevsel şekilde tasarlandı. Girişte tavanda ışıklı Barrisol gergi tavan kullanarak üçüncü boyutta bir derinlik kazandırıldı.

Künye
Proje Yeri: Ataköy, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Gülay&Mustafa Şahbaz
İç Mekan Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Proje Yöneticisi: Neslihan Pekcan
Aydınlatma Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Elektrik Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Fotoğraf: Murat Tekin
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2007

Pin It
Mimar

Neslihan Pekcan