İlgili Projeler

Ergene Vadisi Örnek Daire

60 m² daire tek kişilik bekar bir erkeğe göre dekore edilen 1+1 daire ve 133 m²'lik 3+1 örnek dairelerin tasarımı Çakıltaşları Mimarlık Hizmetleri tarafından yapıldı.

Açık mutfak ve banyodan oluşan bu evin; girişin solunda kalan boş duvarı, çalışma alanı olarak değerlendirildi. Açık mutfak L şeklinde tasarlanarak, yemek masası ve yüksek taburelerle salona katıldı. Rahat ve geniş bir kanepe, tv karşısına yerleştirilirken, kanepenin üstü kontra ve çelik tellerle tavana tutturulan raf sistemi ile değerlendirildi. Kullanılan gri-mavi ve bej tonları ile ham ahşap dokusu, doğallığı ve maskülen bir tarzı oluşturdu. Mudo'dan seçilen ahşap sandalyeler, su kontrası raflar ve aksesuar olarak kullanılan manav kasaları, işlenmemiş tahta dokusunu kuvvetlendirmek için tercih edildi. Yerdeki halı ve orta sehpalar çakıltaşı formunda tasarlanarak, aynı formda mumlarla desteklendi. Yatak odasında kullanılan hasır duvar kağıdı, masif çam kapaklı giysi dolabı yeşil ve doğal doku ile bütünlük sağladı.

3+1 dairede ise kullanılan beyaz tonları ve canlı renklerle, ilkbahar etkisi yansıtılmaya çalışıldı. Salon mobilyaları, linear hatlara profiller ve eğrisel detaylar eklenerek, patine boyayla provence etkisi verilmesi öngörülerek tasarlandı. Döşeme ve perdede kullanılan çiçekli desenler, kumaşın içinde barındırdığı pembe ve yeşil tonlarında yastıklarla desteklendi. Aydınlatmalarda düz beyaz kullanılarak sade ama form olarak geleneksel bir etki yaratılması hedeflendi.

Evin genelinde tercih edilen beyaz, yatak odasında fuşya ve bej ile kombine edildi. Beyaz çiçek desenli duvar kağıdı önünde bej keten kapitone kumaş yatakbaşı kullanıldı. Lake yatağın iki yanında farklı çizgide, formda ve renklerde komodinler tercih edildi. Yatağın karşısında tv ve makyaj masası birlikte çözülerek tasarlandı. Düz beyaz lake gardrop kapaklarında tasarlanan büyük yuvarlak kulpların üstüne çiçek desenli stickerlar yapıştırıldı.

Konsepti, çamaşır ipine asılmış çamaşırlardan oluşan duvar kağıdı deseninden yola çıkılarak tasarlanan genç kız odası, çelik tellerde asılan resimler ve perdelerle desteklendi. Çamaşır ipine paralel asılan renkli raflarla, dolap kapaklarında aynı renklerde açılan derzler ve aynı paralellikte asılan renkli kulplarla odanın tamamında bütünlük oluşturuldu. Renkli kumaşlarla tasarlanan yer minderleri, yatak üstünde kullanılan yastıklar ve çekmece kulpları beyaz mobilyaları dengelemek için canlı (yeşil, mavi, kırmızı vetonları) seçildi.

Bebek odasında; beyaz lake mobilyalar, pastel tonlarında seçilen mavi ve yeşille renklendirildi. Dolap, çekmece kulpları ve duvar bordürü olarak kullanılan ahşap hayvan figürleri, beyaz perdenin üzerinde kumaş

olarak kullanıldı.

Künye
Proje Yeri: Çorlu, Tekirdağ
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İç Mekan Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Proje Yöneticisi: Neslihan Pekcan
Aydınlatma Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Elektrik Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Fotoğraf: Murat Tekin
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2008

Pin It
Mimar

Neslihan Pekcan