İlgili Projeler

A.Müezzinoğlu Evi

Pebbledesign/Çakıltaşları Mimarlık Tasarım ekibi olarak, Tarabya /Akın Sitesinde yer alan 130 m2'lik 4+1 daire için proje,uygulama ve dekorasyon hizmeti verildi.

Genç ve bekar bir kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik tasarımlar yapılan bu dairede hem dinlendirici hem de enerjik bir hava yaratıldı. Lineerliğin monotonluğunu açılı tasarımlarla bütünleştirerek 2. boyutta ve 3. boyutta hareketler yakalandı.

Girişte pleksi ve lake malzemeleri kullanıldı. Giriş kapısının karşısında lakeden tasarladığımız bir bench bank karşılıyor. Bu benchin altında ise aynı zamanda ayakkabılık olarak kullanılan pleksiden yaptırılan kasalar mevcut. Girişte sağ tarafta ise yine aynı malzemelerin kombinasyonundan tasarlanan ufak bir raf mevcut. Bu raf anahtar, bozuk para..vs. gibi şeylerin depolanması için kullanılan bir raf. Onun yanında ise yine lakeyle birleştirilen bir boy aynası yer alıyor. Hem salonun açılı mobilya tasarımlarına bir geçiş yapan, hem de mekana hareket katan bu aynada biraz agresif bir tasarım yapıldı. Sanki ortasına yumruk atılarak kırılmış gibi duran bu ayna salonun yansımasını da girişe taşıyor. Girişte renk dengesi olarak, mobilyalardaki enerjiyi de vurgulaması için zıt renklere gidildi. Antrasit rengi lakeyi, fosforlu sarı pleksiyle bütünleştirildi. Hem renkte hem de malzemede bir tezatlık oluşturuldu. Antrasit lake bench bankın üzerinde sarı yuvarlak minder, duvarda ise antrasit rengi mıknatıslı duvar boyası kullanıldı. Bench bankın yanında ise Statü Mobilya'dan alınan tavandan asılan Statu Cattelan Fly Askı kullanarak vestiyer problemini kullanıcıya ve görselliğe uygun olarak çözümlendi.

Salonda ise açıların monotonluğu kırdığı bir tasarım mevcut. Ev sahibini elektronik müzik tutkusunu ön plana çıkartmak için zeminde açılı yükseltilmiş döşemeyle salonun lineerliği kırıldı. Döşemenin alnında kullanılan gömme spotlarla bu yükselti vurgulandı. Burada müşterinin tutkusu olan elektronik baterisini ve tam bir müzik merkezi olan bilgisayarı yerleştirildi. Bu platform müziğin yapıldığı bir sahne gibi salonun baş köşesi oldu. Vurgu seslerinin yalıtımına yardımcı olması için bu kısım karo halıyla döşendi. Salonun baş köşesi olan platformun duvarında ise kullanıcının bir dergiden beğendiği resim, bu duvara aplike ederek, Studio Nommo'ya yaptırarak, duvar kağıdı olarak uygulandı. Salonun genel renk kombinasyonunu taşıyan bu kağıt, aynı zamanda salon atmosferinin özeti niteliğinde. Aynı zamanda platformun yanında, salonun girişinde yer alan bu mekana özel tasarlanan mavi lake kütüphaneyle bir bütün halinde. Salonun oturma kısmında ise koltuk arkasına tasarlanan açılı dresuarla oturma kısmını bir zone haline getirildi. Tv ünitesi salonun genel konseptiyle bir bütün halinde devam ediyor. Tv panelinde boyalı cam ve lakeyi bütünleştirildi. Salondaki genel renk skalasını toprak tonlarına yakın tutarak,salonun aynı zamanda dinlendirici bir mekan olmasını amaçlandı. Toprak tonlarını mavinin çeşitli tonlarıyla zenginleştirerek renkler arasında dengeli bir uyum sağlandı. Genç bir kullanıcıya hitap ettiğimiz için pencerelerde tekstil perde yerine, acı kahve stor perdeler kullanıldı.

Yatak odasını evin genel atmosferinden farklı olarak siyah ve beyaz konsepti üzerine kuruldu. Aksesuarlarda girdiğimiz renkler ise mekana şıklık kattı. Hacmi büyük göstermek için giysi dolapları ve aksesuar ünitesi beyaz kullanıldı. Kulplarda ise buna zıt olarak siyah lake kulp detaylarıyla hareket kattı. Aksesuar ünitesi üzerine ise yine Pebbledesign'ın her yaptığı projede olduğu gibi mekana uygun siyah ve beyaz, ve kulpların formuna atıfta bulunan saat yerleştirildi.

Çalışma odası olarak tasarladığımız oda ise tamamen müşterimizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendi. Burada daha dinlendirici ve nötr renkler kullanmayı uygun görüldü. Tamamen rahatlık ve konforun ön planda olduğu bir oda burası.

Künye
Proje Yeri: Tarabya, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Meltem Müezzinoğlu
İç Mekan Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Proje Yöneticisi: Neslihan Pekcan
Aydınlatma Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Elektrik Projesi: Çakıltaşı Mimarlık Hizmetleri
Fotoğraf: Murat Tekin

Pin It
Mimar

Neslihan Pekcan