Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Koza Park İç Mekan Projesi

40 katlı, toplam 7 rezidans, Swiss Otel, suni gölet ve yeşil alanlardan oluşan Koza Park projesinin iç mekan tasarımı Öney Mimarlık tarafından yapıldı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Türkiye’de ilk defa geliştirilen, ortasında suni göl ve etrafında yeşil alanı ile 40 katlı toplam 7 rezidansa sahip proje aynı zamanda dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan Swiss Otel’i de içerisinde bulundurmaktadır.

Koza Park projesinde Marmara Denizi’ndeki adaların isminin verildiği kendine has özellikleri olan bloklar yer almaktadır. Bu farklılığı vurgulamak adına her blok için ayrı bir renk kodu seçilmiş ve hazırlanmış olan tip projede bu renk farklılıkları kullanılmıştır. Bina lobi cephelerinden başlamak üzere gerek seçilen renk ayrıcalıklarıyla gerekse transparan bir örtü niteliğindeki dekupe metal paneller üzerinde yer alan blok isimleri tekrar eden blokların en belirgin farklılığıdır.

Koza Park’ın ilk etabında; 110 dönümlük arazi üzerinde 4 blok, 30 dönüm suni deniz ve geniş peyzaj alanı yer almaktadır. Projenin ikinci etabında yer alan üç blok, birinci etapta yükselen dört bloğa komşu olsa da kullanımı açısından bağımsız inşa edilmiştir.

Blok kanopilerinde başlayan “pixel” desen lobi zeminlerinde de devam etmektedir. Lobinin sağ tarafında yer alan resepsiyon bankosu hem bir danışma görevi görmekte hem de blok kullanıcılarına consierge ? hizmeti vermektedir. Ayrıca banko üzerinde yer alan dekupe metal plaka adalar arası sefer yapan vapurlara gönderme yapmaktadır.

Lobinin sol tarafı ise daha durağan bir tasarıma sahip lounge alanı “beklemeyi” keyifli hale getirecek şekilde düşünülmüştür. Tüm mekanda duvarda ve tavanda devam eden meşe kaplamalar bir konut bloğu girişini vurgulamak amacıyla seçilmiştir.

Proje için özel tasarlanan aydınlatmalar tasarımın geri kalanında vurgulanan simetri anlayışından farklı olarak daha amorf formlara sahip olmaktadır.

Her blokta farklılık gösteren dijital eserler Y. Mimar Gözde Öney tarafından oluşturulmuştur.

Lobi alanından kat koridorlarına geçildiğinde azalan tavan yüksekliği kullanılan ahşap lata tavanlar ile yeniden derinliğe sahip olmaktadır. Entegre aydınlatma ürünleriyle yeterli ve huzurlu bir aydınlatma düzeyi elde edilebilmektedir.

Zeminlerde kullanılan enine çizgilere sahip halı ile uzun koridor algısı kırılmakta malzemenin doğası olan ses yutuculuk özelliğiyle de koridorda oluşabilecek gürültünün önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Esenyurt, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Kerem Gürbüzer, Garanti Koza
Ana Yüklenici: Öney Mimarlık
Fotoğraf: Mustafa Nurdoğdu
Şantiye Yöneticisi: Sami Ağır
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 3,800 m²
Toplam İnşaat Alanı: 40,218 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Mustafa Öney

Kerem Gürbüzer

Hande Öney

Gözde Gürbüzer